Inštitút finančnej politiky aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa zhodujú v zásadnej otázke: druhý sporivý pilier je pre sporiteľov výhodnejší ako ten pôvodný, priebežný. Je to spôsobené najmä zmenou výšky dôchodku, ktorý bude v druhom pilieri vyšší. Suma nasporená na dôchodkovom účte sa totiž pri vyššom dôchodkovom veku rozráta na menší očakávaný počet rokov poberania dôchodku.
Výhodnosť sporenia na dôchodok bude však závisieť od pohlavia sporiteľa. Muži oproti ženám majú dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že sa nedožijú dôchodkového veku.
Muži
Mužom vo veku do 27 rokov sa oplatí vstúpiť do druhého piliera dokonca aj vtedy, ak sa rozhodnú sporiť v najistejšom, konzervatívnom type penzijného fondu, no len vtedy, ak očakávajú nominálne výnosy najmenej 5,5 percenta ročne. Vyvážený a rastový typ fondu, ktoré dajú dlhodobo vyššie výnosy, by mali byť pre nich výhodnými za každých okolností. S rastúcim vekom sporiteľa klesá počet možnosti výberu typu penzijného fondu, ktorý by v starobe zabezpečil vyšší dôchodok, ako by dostali zo Sociálnej poisťovne. Rastový fond však zostane výhodný pre každú vekovú skupinu.
Ženy
Ženy by sa pre konzervatívny typ penzijného fondu s najistejšími no najmenšími výnosmi nemali rozhodnúť za žiadnych okolností. Vyvážený typ penzijného fondu, ktorý nesie stredne veľké riziko, no nesľubuje ani najvyššie výnosy, je pre sporiteľky zaujímavý podľa ich veku. Ak očakávajú ročné nominálne výnosy okolo 6 percent, nemali by mať v čase vstupu do druhého piliera viac ako 27 rokov. S očakávanými výnosmi až do výšky 7,5 percenta rastie aj vek, v ktorom je výhodné zúčastniť sa na reforme. Rastový typ penzijného fondu je výhodný pre ženy, ktoré ešte nemali 40 rokov.