* Medzi najlepšie platených politikov patria členovia Európskej komisie, ktorí majú po skončení mandátu nárok na odstupné po dobu troch rokov. Táto prebenda môže byť až 55 percent platu v prípade, že komisár pôsobil vo funkcii desať rokov, a pokiaľ absolvoval tri volebné obdobia, tak 60 percent. Plat komisára je asi 18 000 eur (540 000 korún), takže ide o slušný dodatočný príjem. Podpredseda Európskej komisie má príjem 20 000 eur mesačne, predseda 22 000 eur. Obdobne aj sudcovia Európského súdneho dvora majú nárok na prilepšenie tri roky po odchode.
* Americkému prezidentovi náleží po skončení funkcie dôchodok vo výške platu člena vlády, teraz 162 100 dolárov (zhruba štyri milióny korún) a má aj nárok na úhradu ďalších nákladov. Penzia viceprezidenta, bývalých ministrov a členom Kongresu sa vypočítava podľa vzorca, ktorý platí pre ostatných federálnych zamestnancov. Základom je percento z terajšieho príjmu dosiahnutého v troch po sebe idúcich rokoch a počet rokov odslúžených vo federálnej službe. Odchodné po skončení funkcie nedostávajú.
* Ruský štát sa stará po skončení funkčného obdobia predovšetkým o prezidenta, ktorý má nárok na vysoký peňažný dôchodok a ďalšie pôžitky. Putinov ročný príjem vo funkcii by mal teraz dosahovať v prepočte asi 1,7 milióna korún. Ministri federálnej vlády berú okolo 81 000 korún. Väčšina ministrov má pri svojej funkcii i vedľajšie príjmy z komerčnej činnosti, preto bývajú i po uvoľnení z vlády dobre finančne zabezpečení.
* Britská koncepcia vychádza z toho, že akékoľvek privilégiá sa končia, keď minister prestane byť členom vlády. Na druhej strane má nárok na akékoľvek pôžitky bývalého štátneho úradníka, tak ako štátni zamestnanci. Premiér má po dosiahnutí príslušného veku právo na dôchodok vyše 30 000 libier ročne (1,2 milióna korún), čo je však hlboko pod jeho služobným platom
163 000 libier ročne (asi sedem miliónov korún). K zvláštnostiam patrí to, že bývalý premiér môže rátať s nededičným šľachtickým titulom a spravidla zostane členom tajnej kráľovskej rady.
* Vo Francúzsku sa zvláštnym privilégiám po odchode z funkcie teší len prezident, členovia vlády vrátane premiéra majú právo len na obmedzený príspevok k opätovnému zaradeniu do normálneho života. Prezident sa po odchode z úradu automaticky stáva členom Ústavnej rady a má z tohto titulu príjem. Známe sú len údaje týkajúce sa bývalého prezidenta Francoisa Mitterranda, ktorý poberal mesačne 57 000 frankov (asi 320 000 korún) a mal ešte ďalšie výhody. Členom vlády sa po odchode z funkcie vypláca plat ešte počas šiestich mesiacov, pokiaľ si medzitým nenájdu zamestnanie. Po šiestich mesiacoch tento nárok zaniká.
* Odchádzajúci rakúski ministri poberajú plný plat ešte pol roka len v prípade, že sa v tom čase nevrátia k svojmu predchádzajúcemu povolaniu alebo neskončia v parlamente a nemajú žiadny iný príjem. O všetky ostatné privilégiá vrátane užívania služobného bytu či auta s vodičom, odchodom z vlády prichádzajú - okrem kancelára a prezidenta. Výška penzie politických činiteľov sa vypočítava z obdobia ich pôsobenia v úrade a z poberania platu. V Belgicku má minister federálnej vlády po odchode z funkcie nárok na taký istý plat, s akým vládu opustil, a to dovtedy, než začne vykonávať inú platenú prácu. Môže takto žiť rok plus počet mesiacov zodpovedajúcich počtu rokov, ktoré bol vo funkcii.
* V Českej republike majú nárok na jednorazové odchodné tí odchádzajúci členovia vlády, ktorí nemajú žiadnu inú ústavnú funkciu a ani do nej v najbližších troch mesiacoch nenastúpia. Odchodné dostanú vo výške jedného až maximálne piatich mesačných platov podľa počtu rokov strávených vo vláde. Pokiaľ je minister vo funkcii dlhšie než štyri roky, výška odchodného už nerastie. Český prezident má v súčasnosti plat zhruba 180 000 korún plus náhrady výdavkov takmer v tej istej výške. Premiér dostane asi 150 000 korún, ministri zhruba 100 000 korún.
Po odchode do dôchodku by mal prezident poberať asi 100 000 korún.
* Podľa slovenského zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov poberajú členovia vlády mesačný plat vo výške 1,5 násobku platu poslanca. Poslanci berú plat vo výške trojnásobku priemernej mzdy zamestnanca za uplynulý kalendárny rok. Súčasná hrubá mzda slovenského ministra tak vychádza na 71 212 Sk. Premiérovi a podpredsedom vlády sa mzdy zvyšujú ešte o funkčné príplatky (premiér 22 500 Sk a vicepremiér 15 000 Sk). Ministri poberajú mzdu ešte tri mesiace po odchode z vlády. (čtk)