pozorovateľov ale do Tiraspolu poslali.
Ruskí pozorovatelia vyjadrili s hlasovaním veľkú spokojnosť a vyhlásili ho za demokratické.
Moldavské vedenie aj OBSE pokladajú voľby za predčasné. Navrhovali usporiadať ich až po demilitarizácii ľavého brehu. Prezident Podnesterskej republiky Igor Smirnov včera vyhlásil, že "voľby sú pre občanov a nie pre OBSE". Zdôraznil oddanosť ľudí Podnesterska "veľkému Rusku" a poďakoval im za neutíchajúcu podporu.
Podnestersko so svojimi 700 tisíckami obyvateľov vyhlásilo nezávislosť od Moldavska pred 15 rokmi. V samotnom Moldavsku vtedy dominovali prorumunské nálady, ale na východnom brehu rieky Dnester boli ľudia odhodlaní bojovať za udržanie spojenectva s Ruskom a Ukrajinou.
Vojnový konflikt medzi Tiraspolom a Kišinevom bol zakonzervovaný potom, čo na hranici s Moldavskom boli rozmiestnení ruskí mierotvorcovia. V roku 1997 podpísali obidve znepriatelené strany memorandum, podľa ktorého by mali spolu hľadať cestu k spolužitiu v spoločnom štáte. Zatiaľ sa im to nepodarilo.
Pretrvávajúce napätie medzi Kišinevom a Tiraspolom je tragédia pre obidva brehy. Moldavsko je oficiálne najchudobnejšou krajinou Európy, kam ľudia posielajú vlastné dcéry do Európy zarábať si prostitúciou. Za prácou už odišlo milión mladých ľudí.
V Podnestersku panuje na prvý pohľad väčší blahobyt. Ekonomika je živená predovšetkým výrobou zbraní. Trh kontrolujú bývalí dôstojníci ruskej armády. "Je tam 13 podnikov, ktoré stále vyrábajú zbrane," tvrdí prezident Moldavska Vladimír Voronin.
Pokusy riešiť definitívny konflikt v Podnestersku stroskotávajú rovnako, ako podobné snahy skončiť nepriateľstvo medzi Gruzínskom a Abcházskom alebo Južným Osetskom.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME