Zadlžení ľudia sa budú môcť svojich dlhov jednoduchšie zbaviť a predísť tak problémom, pre ktoré by mohli skončiť až na ulici. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ľudia, ktorí sa nevedia vymaniť zo svojich dlhov, budú môcť od januára začať odznovu. Štát im umožní zbankrotovať a zbaviť sa tak všetkých dlhov.
Nový začiatok
Pri osobnom bankrote súd predá všetok majetok dlžníka a z tejto sumy uhradí časť jeho dlhov. Ďalej mu určí trojročné obdobie, počas ktorého musí splácať stanovenú sumu. Ak bude poctivo platiť, po troch rokoch mu zvyšok dlhov odpustí.
To predstavuje najväčší rozdiel oproti súčasnému stavu. Ak sa dnes niekto dostane do problémov a nedokáže splácať svoje dlhy, tiež môže prísť o celý majetok. Ak to však nestačí na zaplatenie dlhov, bude exekútor od neho vymáhať ďalšie a ďalšie peniaze. "Ak zarobíte nejakú korunu, ihneď ju musíte dať veriteľom," tvrdí Branislav Pospíšil z ministerstva spravodlivosti. Ak by sa zákon nezmenil, exekútori by ich od nich mohli vymáhať až do smrti.
Mnohí ľudia preto radšej pracovali na čierno, aby nemuseli dlhy splácať. Nemali totiž žiadnu motiváciu, že by sa mohli svojich dlhov niekedy zbaviť. Nový systém ich bude podľa Pospíšila oveľa viac motivovať. Preto bude výhodný nielen pre dlžníkov, ale aj pre veriteľov. "Dnes veritelia nedostanú tak či tak ani korunu. Na jednej strane je zrejmé, že ani po novom nedostanú všetko, ale je tu motivácia pre dlžníka, aby sa pokúsil aspoň časť splatiť," hovorí Pospíšil.
Veritelia si myslia, že stratia
Banky a iní veritelia nevedia zatiaľ odhadnúť, ako sa osobný bankrot prejaví na celkovom vymáhaní dlhov. Prezidentka Asociácie bánk a generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne Regina Ovesny-Straka predpokladá, že banky získajú od neplatiacich dlžníkov menej peňazí ako v súčasnosti. Nebudú totiž môcť od dlžníka vymáhať sumu hoci aj celý život.
Hovorca Spoločnej zdravotnej poisťovne Dušan Zaťko si myslí, že osobný bankrot "nepatrne uľahčí situáciu zdravotnej poisťovne, ktorá na základe rozhodnutia súdu môže okamžite konať". Nevedel však povedať, ako sa to odzrkadlí vo výbere poistného. Predpokladá však, že poisťovňa môže prísť o časť peňazí.
"Úspešnosť vymáhania pohľadávok po zavedení osobného bankrotu možno zhodnotiť až po nejakom čase, ako zmena vstúpi do platnosti," tvrdí hovorca Tatra banky Roman Začka. Neočakáva však veľké zmeny. Banky totiž žiadateľov o úver prísne posudzujú a overujú si, či má dostatok peňazí na jeho splácanie.
Na Západe to funguje
Podľa analytika Poštovej banky Miroslava Šmála je osobný bankrot prevzatý zo zahraničia, kde už dlho úspešne funguje. "Je to reakcia na nadmerné úverové zaťaženie, ktoré jednotlivec z rôznych dôvodov prestane zvládať. Skúsenosti z vyspelých ekonomík ukazujú, že je to často jediná forma, ako v takomto prípade začať od nuly," hovorí Šmál.
Analytik tvrdí, že tu hrozí "možnosť zneužitia najmä zo strany fyzickej osoby, ktorá sa zámerne vysokými úvermi s vopred cieleným nesplácaním snaží takto získať prostriedky alebo tovary". Postihnuté bývajú v tomto prípade predovšetkým splátkové spoločnosti a banky. Väčšinu klientov to však bude motivovať na zodpovednejšie plánovanie budúcnosti.