FOTO
Telefonovanie pomocou počítača má dve stránky. Jednou je telefonovanie medzi dvoma počítačmi, ktoré je zadarmo, druhou telefonovanie z počítača na mobil alebo pevnú linku, ktoré je spoplatnené.
Na telefonovanie medzi počítačmi potrebuje záujemca okrem samotného počítača pripojeného na internet aj osobitný program, ktorý telefonovanie umožňuje. Ten si môže stiahnuť zadarmo na internetovej stránke prevádzkovateľa, ktorý takú službu umožňuje.
Okrem toho potrebuje mikrofón, reproduktory alebo slúchadlá. Cena týchto prídavných zariadení nemusí presiahnuť dvesto až tristo korún. Túto istú výbavu musí mať aj ten, komu chceme volať.
Z počítača na pevnú linku a mobil
Cez internet sa dá volať aj na klasickú pevnú linku alebo na mobil. Firmy ako Skype, ktoré takéto telefonovanie ponúkajú, spojenie mimo internetu spoplatňujú.
Ceny za minútu sú zväčša nižšie alebo porovnateľné s miestnymi hovormi, a odpadajú tak výdavky na medzinárodné spojenie. Napríklad, ak volá človek zo Slovenska z internetu do Austrálie na pevnú linku, zaplatí za minútu hovoru asi 80 halierov. Pri spojení z počítača na pevnú linku sa však môže výhoda nižšej ceny stratiť, lebo internetové volanie "nepozná" slabú a silnú prevádzku a cena hovoru je počas celého dňa rovnaká.
Tak ako v iných prípadoch internetovej komunikácie, aj tu si musia používatelia najprv vytvoriť užívateľské konto. Zvolená prezývka je pritom niečo ako ich telefónne číslo. Používateľovi, ktorý má vypnutý počítač, sa, prirodzene, nedá dovolať rovnako ako pri vyvesenej pevnej linke alebo vypnutom mobile.
Kvalita spojenia je závislá od rýchlosti pripojenia na internet a od vyťaženia siete poskytovateľa.
Minimálne požiadavky na telefonát síce spĺňa aj vytáčané pripojenie dial-up, no hlasy jednotlivých účastníkov hovoru sa zväčša oneskorujú o dve až štyri sekundy.
Pri širokopásmovom pripojení je hovor porovnateľný s bežným telefonátom.
Ak majú obaja telefonujúci rýchle pripojenie na internet, tak sa môžu po pripojení webkamery aj vidieť. Videotelefonovanie cez internet však vyžaduje širokopásmové pripojenie s rýchlosťou aspoň 256 alebo 512 kilobitov za sekundu. Tieto rýchlosti ponúka tak DSL, ako aj operátori káblových televízií či iní poskytovatelia internetu.
Volanie na počítač
Volanie však nemusí byť len z počítača na telefón, ale aj opačne.
Skype ponúka záujemcom, ktorí majú počítač, bežné telefónne čísla, na ktoré sa im dovolá z pevnej linky alebo mobilu každý.
Počítač však musí byť pripojený na internet.
Používateľ si môže bez ohľadu na to, kde sa v skutočnosti nachádza, vybrať z telefónnych čísel jedenástich krajín, medzi ktorými však zatiaľ chýba Slovensko. Znamená to, že za hovor "na počítač" volajúci zaplatí ako za medzinárodný hovor do tej krajiny, do ktorej patrí dané číslo. Ak sa však volajúci nachádza v tej istej krajine, ktorej patrí zvolené číslo, platí ako za miestny hovor. Prenájom telefónneho čísla na rok stojí okolo 960 korún.
Za nízkymi cenami hovorov je fakt, že firmy ako Skype nemuseli stavať vlastné siete a navyše samotná prevádzka nezaťažuje ich servery. Ako prepojovacie body totiž slúžia namiesto serverov prevádzkovateľa samotní používatelia. Ak teda práve netelefonujete, možno váš počítač prepája niekoľko hovorov. Obavy z bezpečnosti pri takejto štruktúre však nie sú na mieste, každý hovor je totiž šifrovaný.
Koľko stojí telefonovanie z internetu
krajina pevná linka mobil
internet 0,00 0,00
Slovensko 2,46 7,79
krajiny EÚ 15 0,76 -*
Poľsko (p. linka) 0,76 -*
USA, Kanada 0,76 0,76
Česko (p. linka) 1,03 6,72
Maďarsko (p. linka) 1,07 7,92
* Cena je pre jednotlivé krajiny rôzna Zdroj: Skype
Výhody a nevýhody telefonovania cez internet
: volanie za lokálne ceny, vďaka čomu je hovorné lacnejšie ako u bežného operátora,
: v rámci internetu sa za telefonovanie neplatí,
: hovory sú šifrované,
: neplatí sa mesačný paušál,
: možnosť videohovoru a videokonferencie,
- pri pomalom pripojení k internetu je badateľné oneskorenie hlasu,
- na počítač sa dá dovolať z pevnej linky alebo mobilu len po pridelení telefónneho čísla za cca 960 korún ročne.