predbežné opatrenia na zablokovanie akcií. Nechceme čakať, kým budú predmetom exekúcie," povedal včera minister hospodárstva Jirko Malchárek.
Jukos sprivatizoval akcie Transpetrolu pred troma rokmi. Do polovice roka 2007 má slovenská strana právo na súhlas či nesúhlas s akýmkoľvek prevodom akcií tretej strane. Minister sa bojí, že exekúciou by prestala platiť akcionárska zmluva, ktorá vymedzuje Slovensku, ako aj Jukosu práva a povinnosti.
Malchárek pripustil, že predstavitelia ruskej vlády mu na minulotýždňových rokovaniach predostreli okruh možných budúcich majiteľov. Podľa jeho slov však ešte o ničom nie je rozhodnuté. Je pravdepodobné, že akcie sa dostanú do rúk niektorej ruskej spoločnosti pod vplyvom Kremľa.
Exminister Pavol Rusko plánoval akcie odkúpiť späť a vypísať nový tender. Súčasné vedenie rezortu tomu nie je naklonené. Jukos Finance sa bude akcie snažiť predať za čo najvyššiu cenu a Slovensko by za ne na trhu pri spätnom predaji nedostalo viac.
Podobný problém má aj Litva. Sú však o krok vpredu ako my. Namiesto rokovaní s ruskou vládou už vyjednávajú s predstaviteľmi Jukos Finance. Podľa vyjadrení z Vilniusu chcú tamojšiu rafinériu Mazeiku Nafta a sieť ropovodov predať do rúk spoločnosti, ktorá nemá ruských vlastníkov. Ruské ropné firmy sú už totiž viac či menej pod kontrolou Kremľa.
Na piatok je v Bratislave naplánované rokovanie s predsedom predstavenstva Jukosu Stevenom Tidim. "Kupec vôbec nemusí byť z Ruska. Pre mňa je dôležité, aby sa čo najskôr našiel konkrétny majiteľ, ktorý zabezpečí rozvoj a nenaruší vzťahy s Ruskou federáciou," povedal Malchárek.
Podľa zmluvy nám má Rusko dodávať šesť miliónov ton ropy ročne. Slovnaft má však oproti plánu o 260-tisíc ton menej. Nie je to prvýkrát tento rok. Už začiatkom roka sa benzín v Bratislave vyrábal zo zásob maďarského Molu.
Ruská vláda vylučuje, že by sa takýmto spôsobom usilovala prinútiť Slovákov súhlasiť s jej kandidátmi na kúpu akcií Transpetrolu, tvrdí minister. Problém je vraj v komunikácii so súkromnými ťažobnými spoločnosťami. "Ak by sa potvrdil úmysel zo strany štátnej spoločnosti (prepravná firma Transnefť, pozn. red.), ruská vláda sľúbila intervenciu," povedal Malchárek.
Už v minulosti sa ruské spoločnosti snažili do obchodu s ropou začleniť aj súkromné spoločnosti. Istý čas bol Slovnaft nútený kupovať ropu prostredníctvom firmy, ktorá sídli v daňovom raji na Cypre. (mk)