Premiér Tony Blair sa spolieha, že nalomí niektorých nových členov únie, aby podporili britský návrh eurorozpočtu. Medzi nimi má byť aj Slovensko. FOTO - REUTERS |
BRUSEL - Do rozhodujúceho summitu Európskej únie zostávajú len dva dni, ale dohoda o veľkom rozpočte na roky 2007 až 2013 je v nedohľadne.
Doteraz totiž neexistuje nový, prijateľnejší návrh Veľkej Británie, ktorá ho ako predsednícka krajina únie sľúbila predložiť.
Britský premiér Tony Blair včera pokračoval v "spracovávaní" svojich európskych kolegov. Volal umierneným - českému premiérovi Jiřímu Paroubkovi a slovenskému Mikulášovi Dzurindovi. Z nových členských krajín bude pre neho najtvrdším orieškom zrejme Poľsko, ktoré by podľa doterajších predstáv prišlo o najväčší diel peňazí. Nová pravicová vláda vo Varšave preto britské návrhy odmieta najostrejšie zo všetkých.
Britský minister zahraničia Jack Straw včera na rokovaní šéfov diplomacií EÚ sľúbil návrh dokumentu až v stredu. "Povedal streda, kedy to presne bude, už nie," poznamenal slovenský minister zahraničia Eduard Kukan. Aj keď v takom prípade budú mať členské krajiny na jeho preštudovanie len niekoľko hodín, čo je podľa bruselských pozorovateľov britská taktika, nikto sa včera proti tomuto postupu nevzoprel.
"Času bude dostatok, či je to dobrý návrh, uvidíme veľmi skoro," povedal šéf českej diplomacie Cyril Svoboda.
Prvý britský plán ostatní členovia únie minulý týždeň ostro odmietli. Podľa väčšinovej mienky príliš ukrajuje z peňazí, ktoré sú určené novým členom. Príspevok Británie do spoločného mešca je zase príliš nízky.
V bruselskom zákulisí sa preto hovorí o tom, že Londýn v novom návrhu najskôr zníži plánované škrty v rozvojových fondoch o niekoľko miliárd eur a zároveň zvýši svoju platbu. "Iným smerom sa ani ísť nedá," povedal diplomatický zdroj v Bruseli.
Dohodnutý rozpočet je kľúčový predovšetkým pre nové členské krajiny. Len na jeho základe začnú od januára 2007 z Bruselu prúdiť miliardy eur na rozvoj zaostalejších regiónov. Pokiaľ rozpočet v najbližších týždňoch nebude, Česko či Slovensko budú musieť minimálne v prvých dvoch rokoch na tučnú európsku podporu zabudnúť.
Pre nové členské krajiny je preto čas významným dôvodom na dohodu. Nové členské krajiny signalizovali, že sa uspokoja s menšími príjmami, ale len ak sa im zjednoduší čerpanie eurofondov. Na to sa však nie s príliš veľkým pochopením pozerá Európska komisia, ktorá nevidí dôvod pravidlá zmäkčovať, keďže podľa nich museli ísť aj staré členské krajiny.
Nevyspytateľným prvkom je aj francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý tiež ostro označil plán Londýna za nespravodlivý pre nových členov. Blair v reakcii povedal, že na väčší britský príspevok pristúpi len vtedy, ak bude jasne stanovený dátum, odkedy by mohla začať reforma nákladnej agrárnej politiky. Veľkú časť eurodotácií totiž zhltnú francúzski farmári a Paríž zasa trvá na tom, aby sa do roku 2014 na tom nič nemenilo.
"Je to úzky manévrovací priestor na dohodu," dodal včera v Bruseli Straw.