FOTO |
Po dvoch rokoch od uvedenia prvého dielu trilógie o Aloisovi Nebelovi sa aj v slovenských kníhkupectvách zjavila tretia časť originálneho českého komiksu Zlaté hory (1. diel Bílý potok, 2. diel Hlavní nádraží).
Hlavný hrdina je Alois Nebel, dobrácky výpravca železníc v dedine Bílý potok v českých Jeseníkoch. Zbiera cestovné poriadky a najšťastnejší je pri železničnej trati, kde pracoval celý život - takisto ako jeho príbuzní. A občas v hmle (Nebel znamená v nemčine hmlu) vidí to, čo iní nevidia. Vlaky. Vlaky, ktoré prechádzajú jeho milovanou stanicou, nehľadiac na to, či je práve druhá svetová vojna, alebo súčasnosť.
Scenáristovi Jaroslavovi Rudišovi sa darí skvelo miešať fikciu s reálnymi historickými podkladmi, či už sa to týka pohraničného prostredia, kde sa odohráva príbeh, alebo odkazmi na skutočné udalosti a osoby. Dej tretieho dielu série je značne pútavý a svižný, nedovolí čitateľovi komiksovú knižku ani na chvíľu odložiť. Nebelove vízie sa tu znovu miesia s realitou, záhadný a večne mĺkvy Pán Němý prehovorí konečne aj tri slová a ukončí svoj spor z predchádzajúcich dielov.
Všetky dejové línie sa stretávajú a záhady sa doriešia. Okrem sileného happyendu pôsobí komiks Zlaté hory i celá trilógia kompaktne a solídne. Po odbočke v druhej časti, kde Alois hľadal sám seba, príbeh sa zase vracia späť do českého pohraničia. Alois sa znovu stretáva s Květuškou, ktorá je tehotná, Pána Němého konfrontujú neznámi prenasledovatelia, kšeftárovi Wachekovi pribúda do deja i jeho otec a na krajinu sa valí veľká letná záplava z roku 1997.
Čo sa týka výtvarnej stránky, Jaromír 99, inak spevák kapely Priessnitz, odvádza priemernú prácu. Jeho čiernobiela siluetová kresba (okrem iných), výrazne ovplyvnená kultovým Sin City Franky Millera, je síce zväčša prehľadná a ľahko čitateľná, ale ničím extra nezaujme. Slúži viacej scenáru než vizuálnym orgiám čitateľov, čo nemusí byť vždy na škodu. Avšak niekedy sa mu podarí i niečo nadpriemerné, napríklad, občasné využitie koláží alebo dvojstránka s Ukrajincami kráčajúcimi v daždi, ktorá silne pripomína staré socrealistické maľby partizánov, plné pátosu.
Železničiarska trilógia o Aloisovi Nebelovi je v Čechách neobvyklý komiksový počin, ktorý si zasluhuje pozornosť. Ide o originálne dielo s pútavou zápletkou, znesiteľnou kresbou, atraktívnym príbehom a skvelým tlačovým spracovaním. Možno sa začala nová etapa post-saudkovskej éry, keď môžu vychádzať kvalitné grafické romány tuzemského pôvodu, za ktoré sa autori vonkoncom nemusia hanbiť. Český comics žije.
Autor: MARTIN PLŠKO(Autor je šéfredaktorom komiksového webzinu com-x2.com)