Praha 17. decembra (TASR) - Laureátka Seifertovej ceny, česká poetka a umelecká prekladateľka Jiřina Hauková zomrela v Prahe vo veku 86 rokov. S odvolaním sa na pozostalých o tom informovali dnes české elektronické médiá.
Rodáčka z Přerova, ktorá bola dcérou redaktora a vydavateľa Karla Haukeho, študovala anglický a český jazyk na brnianskej univerzite, neskôr pracovala ako novinárka a po oslobodení aj na ministerstve ľudovej osvety a v rezorte informácií.
Od začiatku 50. rokov XX. storočia sa však venovala už výlučne literatúre, a to autorsky i prekladateľsky. Zanechala desiatku básnických zbierok, v ktorých sa nezriedka venovala odcudzeniu ľudí v mestských aglomeráciách, ako aj knihu spomienok pod názvom Záblesky života.
Českému i slovenskému čitateľovi priblížila tvorbu velikánov svetovej literatúry, vrátane T.S. Eliota, Williama Carlosa Williamsa, Dylana Thomasa, či Emily Dickinsonovej. Bola manželkou Jindřicha Chalupeckého, teoretika legendárnej Skupiny 42, ktorá združovala také osobnosti ako Jiřího Kolářa, Josefa Kainara, Ivana Blatného, Jana Hanča alebo výtvarníka Kamila Lhotáka.
Po okupácii bývalého Československa vojskami piatich štátov niekdajšej Varšavskej zmluvy v auguste 1968 už nemohla publikovať.
Nešťastne vzácna a šťastne všedná (umelkyňa), ako zosnulú charakterizoval jej generačný kolega Jiří Kolář v jednom z rozhovorov po spoločenských zmenách v krajine na margo XX. storočia uviedla: "Boli (v ňom) škaredé vojny. Dôležitejšie však je, aké bude to ďalšie storočie. Veľa si od neho nesľubujem. Veľmi ma mrzí, že odkedy je človek človekom, stále bojuje a bojuje sa dodnes. Ľudia budú asi bojovať stále. Nedáva to zmysel."