Víťaz Big Brother na Slovensku, homosexuál Richard Tkáč. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Aj v slovenskej reality šou zvíťazil homosexuál Richard Tkáč, ktorý v súťaži Big Brother povedal o svojej sexuálnej orientácii ostatným hneď v prvých dňoch. "Nevedel som, ako na to budú ľudia reagovať, ale vždy verím v to dobré a vyšlo to," povedal Richard.
Spomedzi 17 súťažiacich sa navyše do trojčlenného finále dostal okrem neho aj ďalší gay - Janko Brynzda z Nitry. Pre agentúru TASR povedal, že "reakcií na svoju homosexualitu som sa nebál".
V Čechách v podobnej šou VyVolení zvíťazil nedávno Vlado Dobrovodský, ktorý tiež neskrýval svoju sexuálnu orientáciu a verejne podporil zákon o registrovanom partnerstve, vďaka čomu ho poslanci schválili.
Richard aj Jano sú ochotní podporiť prijatie takéhoto zákona aj na Slovensku, ale Richard nepovažuje jeho schválenie zatiaľ za reálne "najmä kvôli politikom".
Psychológ Róbert Mathé verí, že Richardovo víťazstvo môže byť jedným z malých krokov, ktoré nakoniec povedú k schváleniu zákona. "Hoci u nás konzervatívny pohľad pretrváva, tlak tejto menšiny na presadenie svojich práv je stále väčší," povedal. Mathé si netrúfa podľa hlasovania divákov posudzovať toleranciu slovenskej spoločnosti, lebo nešlo o reprezentatívnu vzorku.
"Skôr sa mobilizovala menšina, ktorá je liberálnejšia vo vzťahu k tejto menšine, a ostatní hlasujúci zase skôr prehliadali sexuálnu orientáciu," povedal.
Richard, ktorý pracoval ako čašník aj v zahraničí, najmä v Londýne, je milo prekvapený, že sa nestretol s negatívnymi reakciami. "Myslel som si, že tam (v západnej Európe) je to liberálnejšie, ale opak je asi pravda," povedal o hlasovaní.
Novinárka Vita Bella, ktorá sa venuje slovenským reality šou povedala, že homosexuálni súťažiaci z Big Brother pôsobili ako milí, nekonfliktní ľudia. Prieskumy podľa nej potvrdzujú, že hlasujúcimi divákmi sú najmä dievčatá v tínedžerskom veku, ktorým odlišná sexuálna orientácie neprekáža. Naopak, všímajú si, že títo muži dobre vyzerajú, vedia tancovať, starajú sa o svoj výzor.
Bella hovorí, že svoju úlohu zohralo aj to, že sú emotívnejší, aj Rišo si podľa nej často poplakal, čo vyvoláva u ľudí súcit a potrebu ochraňovať. Ženy tiež obľubujú mužov, ktorí prejavujú emócie.
Psychologička Eva Jaššová si myslí, že väčšiu úlohu zohralo to, že heterosexuáli sa v súťažiach dostávajú do erotických situácií a diváka tým znechucovali. "Každý normálny človek považuje intimitu za súčasť súkromného života," povedala.
Homosexuáli sa podľa nej nedostávajú do podobných situácií, "ich erotika sa prejavuje len vo verbálnej rovine". (haj)
Kto sledoval šou
Reality šou Big Brother sledovali predovšetkým ženy, a to najmä vo veku 20 - 49 rokov, tínedžeri od 12 do 14 rokov a starší ľudia nad 50 rokov. Išlo najmä o ľudí so základným a učňovským vzdelaním, najmä obyvateľov vidieka, mestečiek do 5-tisíc obyvateľov a miest do 100-tisíc obyvateľov.
Priemerná sledovanosť dosiahla 10,4 percenta, teda asi 476-tisíc divákov, finále cez víkend sledovalo 617-tisíc divákov. Hovorkyňa TV Markíza Ivana Semjanová hovorí, že "diváci pred televíznou obrazovkou nerozlišujú, či hlasujú za homosexuála, alebo nie, ale oslovuje ich predovšetkým dianie v dome, emócie na obraze, možnosť interaktívnej komunikácie a možnosť rozhodnúť o osude ľudí". (haj)
Kusá: Našich politikov reality šou neovplyvnia
O fenoméne reality šou, ktoré búrajú predsudky o homosexuáloch, sme sa rozprávali so sociologičkou ZUZANOU KUSOU zo Slovenskej akadémie vied.
Spočiatku to vyzeralo, že českí diváci sú tolerantnejší. Najskôr zvíťazil v českej SuperStar Róm, potom sa vyvoleným stal homosexuál Vladko. Tento víkend však aj na relatívne konzervatívnom Slovensku vyhral v reality šou Big Brother gay Richard. Čomu to pripisujete?
"V českej mestskej spoločnosti sa ľudia zbavili fóbií z inakosti o nejakú generáciu skôr, ale ukazuje sa, že na Slovensku môžu médiá a umenie nahradiť chýbajúcu skúsenosť a ukázať, že inakosť býva zbytočne a škodlivo zveličovaná. Nielen filmy ako Filadelfia alebo Keby steny mohli hovoriť, ale aj reality šou umožňujú vidieť, že ten, koho spoločnosť považuje za sexuálne výstredného, má jemnejšie a lepšie spôsoby ako heterosexuáli, ktorí zvlášť v slovenských reality šou predvádzali sexualitu dosť hrubým spôsobom."
V Čechách ovplyvnil výber divákov aj politiku, poslanci schválili zákon o registrovanom partnerstve. Je šanca, že voľba divákov ovplyvní aj našich politikov?
"Žiaľ, reality šou nemajú na Slovensku dobrú povesť, mali malú sledovanosť a nedajú sa použiť ako jednoznačný argument v politickej debate o právach homosexuáloch. Je to však ďalší dôvod na to, aby sme sa viac rozprávali otom, ako sa môže slovenská spoločnosť zbaviť predsudkov voči homosexuálom. Tie sú značné. Podľa výskumu Ústavu na výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade z februára 2005, len pätina opýtaných u nás súhlasí s manželstvami homosexuálov a tri štvrtiny sú otvorene proti tomu. Liberálnosť a tolerantnosť je nadpriemerná u mladých do 29 rokov, a to boli zrejme aj divácke kategórie Big Brother. Politici debaty otvárať nebudú, len zatvárať, na základe výskumov verejnej mienky vedia, že väčšina má konzervatívne náhľady". (haj)