Slováci sú vraj skromní - hoci približne každý štvrtý by si vedel predstaviť aj lepší plat, dobrý zárobok znamená pre bežných ľudí asi 20 tisíc.
Výška platu však nie je jediným kritériom, podľa ktorého ľudia hodnotia "dobré zamestnanie". K ďalším dôležitým faktorom spokojnosti zamestnancov patria podľa sociológov aj rovnováha medzi pracovným a súkromným životom a zamestnanecké benefity.
Čo teda ovplyvňuje našu mieru spokojnosti so zamestnaním - výška platu, zmysluplnosť práce, ohodnotenie pracovných výkonov zo strany vedenia, možnosť kariérneho rastu?
"Plat patrí určite medzi základné motivujúce faktory, finančné ohodnotenie sa pohybuje v hodnotovom rebríčku zamestnancov väčšinou do tretieho miesta," hovorí personálna riaditeľka Dagmar Sliacka. "Ale takmer pre všetkých je dôležité, aby ich práca zaujímala a aby mali radosť z výsledkov. Keď ľudia hľadajú zamestnanie, veľmi často dajú prednosť dobrej pracovnej atmosfére a medziľudským vzťahom pred vyšším finančným ohodnotením."
Pre niektoré typy ľudí aj pre niektoré profesie je vyššie finančné ohodnotenie dôležitejšie - na získavanie peňazí sú viac nastavení napríklad obchodníci, ale to vyplýva aj z náplne ich práce.
"Zmysluplnosť, sebarealizácia a pracovné podmienky sú dnes pre ľudí veľmi dôležité," myslí si Dagmar Sliacka. Priznáva však, že každý sa snaží dohodnúť si pri nástupe do zamestnania čo najlepší plat. "Ľudia musia byť veľmi znechutení z hľadania vyhovujúceho zamestnania, aby povedali, že je im jedno, koľko zarobia," dodáva Sliacka.
Podľa prieskumu pracovnej spokojnosti, ktorý realizovali Viliam Kubáni a Peter Kandík z Prešovskej univerzity, vplýva pracovná spokojnosť významne aj na kvalitu života. Miera spokojnosti sa pritom neviaže len na finančné ohodnotenie, ale dôležité sú pre ľudí aj možnosti pracovného postupu, firemná kultúra, uznanie kolegov a nadriadených, sociálna prestíž práce, či jej rozmanitosť.
Ľudia sú často spokojní s prácou v špičkových alebo známych firmách, alebo v takých spoločnostiach, kde sa tvorí niečo nové, kde majú pred sebou nejaký "vyšší cieľ". "V takýchto prípadoch sú ochotní aj obetovať vyšší plat za to, že sú pri tom, keď sa niečo rozbieha," hovorí Dagmar Sliacka. "Každý zamestnanec však očakáva, že si nadriadení všimnú jeho prácu a že mu dajú najavo platom alebo benefitmi, že robí niečo pre firmu. Sú ľudia, ktorí nedokážu požiadať o zvýšenie platu a keď ich vedenie prehliada, odchádzajú z firmy, pretože sa cítia nedocenení."
Prieskumy a súťaže slúžia zamestnávateľom
Veľmi užitočným nástrojom pre personálnu prácu vo firmách je prieskum pracovnej spokojnosti. Zamestnanci priaznivo hodnotia, keď sa top-manažment zaujíma o ich názory. Firmy si môžu takýto prieskum pripraviť vo vlastnej réžii alebo si ho objednať u externých dodávateľov.
Okrem prieskumov spokojnosti im môžu ukázať úroveň ich znalostí o potrebách zamestnancov aj rôzne štúdie alebo súťaže.
U nás je to napríklad súťaž Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. "Zamestnávateľ ústretový k rodine", ktorá chce motivovať firmy k novým prístupom k pracovníkom. Záujem zamestnávateľov o potreby zamestnancov nemusí byť prekážkou rozvoja firmy - podľa ministerstva práce je to dokonca práve naopak. "Zvýšenie citlivosti podniku voči potrebám zamestnanca vo vzťahu k jeho rodinným problémom a povinnostiam sa premieta do zlepšenej motivácie pracovníkov a do zníženia stresovej záťaže," hovorí Mária Jacková z Ministerstva práce, rodiny a sociálnych vecí. "Preto má spokojný zamestnanec vyššiu výkonnosť."
Zaujímavá je aj celosvetovo pripravovaná štúdia poradenskej spoločnosti Hewitt Associates "Najlepší zamestnávatelia". Kľúčovým pojmom pre stanovenie poradia je v tomto prípade motivovanosť zamestnancov. Motivovaní zamestnanci sú lojálni - chcú pracovať pre firmu aj v budúcnosti, vyjadrujú sa o nej pozitívne pred známymi aj klientmi a pracujú s mimoriadnym nasadením.
Top zamestnávatelia podľa Hewitt Associates:
Slovensko
1. GlaxoSmithKline Slovakia Farmaceutický priemysel
2. Abbott Laboratories Slovakia Farmaceutický priemysel
3. Merck Farmaceutický priemysel
4. Softec Informačné technológie
5. Hewlett-Packard Slovakia Informačné technológie
Česko
1. Kerio Technologies Informačné technológie
2. Hewlett-Packard Informačné technológie
3. GlaxoSmithKline Farmaceutický priemysel
4. GE Money Bank Finančné služby
5. British American Tobacco Tabakový průmysl
Maďarsko
1. GlaxoSmithKline Farmaceutický priemysel
2. Mavir Rt.
3. Magyar Nemzeti Bank Finančné služby
4. Szerencsejáték Zrt.
5. CIB Lízing Csoport