Palestínski radikáli oslavujú. FOTO TASR/AP |
érovi Palestínčania povedali, že Šaronovi prišlo zle, keď počul o tom, že na izraelské mesto Siderot opäť dopadajú rakety Kassám. "Alláh vyslyšal naše modlitby a nesklamal nás," povedal člen jednej z teroristických organizácií.
Zo Šaronových problémov sa netešili len Palestínčania, ktorí ho považujú za stelesnenie izraelskej okupácie, ale aj ortodoxní Židia. Podľa nich bola jeho mŕtvica výsledkom kliatby, čo naňho uvalili pred začiatkom sťahovania židovských osadníkov z Gazy. Podobná kliatba visela aj nad Jicchakom Rabinom za mierové rokovania s Palestínčanmi. Pred desiatimi rokmi zomrel rukou atentátnika Jigala Amira.
Denník Haarec včera podvečer na svojich internetových stránkach informoval, že do redakcie volal študent ješivy (náboženskej školy) z Jeruzalema. Tvrdil, že premiér určite dnes zomrie.
Denníku Jediot Achronot jeden z predstaviteľov zakázaného ultrapravicového hnutia Kahane Kach povedal, že Šaron nemusí zomrieť, stačí, keď odíde do starobinca. "Je to muž, ktorý vyhnal z domovov tisíce Židov. Už by sa nemal vrátiť do politiky. Tak to cítia mnohí Izraelčania."
To, že Šaron je na politiku pristarý si myslia aj viacerí politici a vôbec nejde o extrémistov. Sú to len predstavitelia mladšej generácie. Tá volá po výmene starých politikov. Šaron má 77 a podľa mnohých už pre Izrael urobil veľa.
Všetci mu však želajú dlhý život, pravda mimo politiky. Včera sa pri Múre nárekov modlil Benjamin Netanjahu. Hovoril, že prosil o Šaronovo zdravie. O premiérovej politickej kariére nepadlo ani slovo.
(mik)