1908 -- v Dolnej Lehote sa narodila spisovateľka Mária Jančová, vl. m. Terézia Hečková, autorka literatúry pre deti a mládež. Manželka spisovateľa Františka Hečku. Debutovala básnickou zbierkou Blahoslavení. Vo svojom prozaickom diele: Rozprávky starej matere, Carlucci, Žofkine rozprávky, Divé husi a i. sa upriamila najmä na sociálny aspekt, ktorý evokuje živý obraz dediny minulosti. Ďalšie rozprávkové knižky: O kapsičke, čo nechcela chodiť do školy, Kojko hľadá rozprávku, Braček a sestrička a i. Jej diela boli preložené do viacerých jazykov, sama sa pritom venovala aj prekladateľskej činnosti a literárnej publicistike. Zomrela 18. augusta 2003.
1938 -- v Prahe zomrel český spisovateľ, novinár a filozof Karel Čapek. V rokoch 1925-33 predseda čs. PEN klubu. Od r. 1925 sa priateľsky stýkal s T. G. Masarykom, ktorého názory zaznamenal v knihách Hovory s T. G. M., Mlčení s T. G. M. a Nablízku T. G. M. Medzi jeho najznámejšie diela patria utopicko-fantastické drámy: R.U.R., Věc Makropulos, romány s prvkami sci-fi Továrna na absolutno, Krakatit a divadelné hry: Zo života hmyzu, Adam Stvořitel (obe hry napísal s bratom Josefom Čapkom). Reakciou na ohrozenie fašizmom sú román Válka s mloky a drámy Bílá nemoc a Matka. Napísal detektívne knihy: Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy, poetické prózy Hordubal, Povětroň, Obyčejný život a z početných ciest po Európe cestopisné fejtóny: Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever. Bohatá je jeho tvorba pre deti, z ktorej najväčší úspech dosiahli: Dášenka čili život štenetě a Devatero pohádek. Bol tiež divadelným, literárnym a výtvarným kritikom, prekladal z francúzštiny. V r. 1995 mu bol udelený Rad T. G. Masaryka in memoriam. Narodil sa 9. januára 1890 v Malých Svatoňoviciach.
1953 -- v Martine zomrel dramatik a prozaik Július Barč-Ivan. Po skončení gymnázia študoval jeden rok právo na UK v Prahe, zo zdravotných dôvodov však štúdium prerušil. V r. 1930 sa zapísal na evanj. bohosloveckú fakultu v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobil ako kňaz na východnom Slovensku, v r. 1942 sa presťahoval do Martina a začal pracovať ako tajomník Slovenskej národnej knižnice. Neskôr bol štipendistom a zamestnancom Matice slovenskej. V r. 1948 sa oženil, manželstvo sa po troch mesiacoch skončilo rozvodom. Na konci života trpel Parkinsonovou chorobou a mal psychické problémy. Vo všetkých jeho dielach variuje téma etických dôsledkov schopnosti manipulovať osudmi iných. Autor drám: Diktátor, Mastný hrniec, Matka, Neznámy, Dvaja. Próza: Železné ruky, Husličky z javora, Úsmev bolesti. Narodil sa 1. mája 1909 v Krompachoch.