A. M. Húska: V tom hoteli som ako chlapec býval.
Ústav pamäti národa nedávno zverejnil prvé tisíce mien likvidátorov židovského majetku, ktorí pracovali pre režim slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945. Ústav má zverejniť aj mená arizátorov, teda ľudí, ktorí majetok slovenských Židov dostali priamo do svojho vlastníctva.
Okolo 75-tisíc Židov, zbavených majetku, štát vyviezol do koncentračných táborov, kde takmer všetci zahynuli.
Niektoré známe mená arizátorov verejnosť už pozná, napríklad spisovateľa Ľuda Ondrejova.
S arizáciou sa spája aj meno Húska. Augustín Marián Húska, bývalý poslanec HZDS, podpredseda a ideológ hnutia, ktorý podľa vlastných slov patril "medzi tých, ktorí pracovali na alternatívach budúcnosti", je synom arizátora.
Hotel v Ľubochni arizoval Húska-Hamaj
Otec Augustína Mariána bol veliteľom miestnej Hlinkovej gardy a starostom obce Hubová, ktorá patrila pod kúpeľné mestečko Ľubochňa neďaleko Ružomberka. Volal sa Ján Húska Hamaj. Druhé priezvisko používal na odlíšenie, lebo v dedine bolo veľa Húskov.
Húska Hamaj arizoval hotel Palace v Ľubochni, ktorý patril miestnemu Židovi Izidorovi Holcmanovi a jeho synovi Pavlovi.
Augustín Marián ako chlapec v hoteli býval a dodnes si na to pamätá. "Je to jediný prípad, a to bol prípad zachránenia rodiny Holcmanovej," bola jeho prvá reakcia na to, že ako rodina arizovali. "Spolu aj bývali počas obdobia slovenského štátu. Aj to normálne nazad dostali."
Vystopovať pravdu je po 60 rokoch ťažké, ale rodina Pavla Holcmana si na žiadneho záchrancu Hamaja nepamätá. Židia pritom obvykle dbajú na to, aby si meno záchrancu pamätali nasledujúce generácie.
Z hotela je dnes Národný endokrinologický a diabetologický ústav Fatra.
Húska: Chránil vlasť pred Maďarmi
Augustín Marián Húska je hrdý na to, že otec bol veliteľom v Hlinkovej garde. Bol tam vraj len do roku 1940 a len preto, aby chránil Slovensko pred Maďarmi a zúčastnil sa aj na bojoch na východnom Slovensku.
Hamaja vraj o arizáciu poprosil samotný Holcman. "Volalo sa to Ján Húska Hamaj a spol. Celý čas to viedol Holcman. Dokonca otec zariadil, že ho z vlaku vyzdvihli, dostal prezidentskú výnimku a prežil aj s manželkou," hovorí Húska o hoteli Palace. Húskovci mali v Hubovej aj vlastný obchod s potravinami, hostinec, aj obchod s drevom. Jeho otca v 50. rokoch súdili za vlastizradu, odsedel si dva roky.
Prečo o záchrane Holcmanovcov mlčal? "O žiadnej histórii som nerozprával," argumentuje. Ide len vydať knihu "o štátotvornom príbehu z roku 1992".
Húska tvrdí, že antisemitizmus súvisel na Slovensku s tým, že Židia rýchlo obsadzovali hospodárstvo. Prirovnal to k tomu, že ani dnešných privatizérov ľudia nemajú radi pre ich majetky.
Čo hovorí kronika
Obec Hubová má vlastnú kroniku, ktorú vedie 81-ročný Karol Okáľ. Viackrát sa v nej spomínajú aj Pavol a Izidor Holcmanovci. V roku 1934 dostali hostinskú a výčapnú koncesiu, v roku 1938 schválili Pavlovi autodrožkársku živnosť.
Potom nasleduje záznam z roku 1940: "Pavol Holcman sa koncesie zriekol podľa výmeru Okresného úradu v Ružomberku č. 1182/940 zo dňa 13. 8. 1940, v zápise sa uvádza, že podnik prechádza z rúk židovských do rúk kresťanských, čo je vítané a chválitebné." Ďalej je tam záznam, že Holcmanov hotel "arizoval vládny komisár obce Gombáš Ján Húska Hamaj".
Pavol Holcman sa v kronike spomína aj v roku 1942 ako Žid s pracovným povolením hotelier, ktorý prestúpil na katolícku vieru. V hoteli robil čašníka. Súpis robila komisia, ktorej bol Húska členom.
Tu sa záznam končí. Kronikár si pamätá, že Hamaj a Holcman mali dobré vzťahy a myslí si, že mu pomohol. Vtedy sa to vraj inak nedalo. Obec podľa neho vznik slovenského štátu privítala, ale preto, lebo boli proti Čechom, nie proti Židom.
Rodina: Záchrancu Hamaja si nepamätáme
V Bratislave žije dcéra Pavla Holcmana, tá však nechce byť citovaná.
Z najbližších príbuzných, ktorí prežili vojnu, žije aj Alžbeta Holcmanová, dnes má 90 rokov. Je Pavlovou švagrinou, manželkou jeho brata Rudolfa. Spomienky na vojnu sú pre ňu veľmi smutné.
Hovorí, že Pavol Holcman sa cez vojnu ukrýval aj so svojou manželkou v horách, po nej dostal hotel späť. Bola to síce samozrejmosť, ale "preto aj niektorých tak nemilo privítali, dúfali, že sa už nevrátia". Neskôr však hotel predal kvôli komunistom za smiešnu cenu.
Pavlov otec Izidor zomrel počas vojny na rakovinu. Izidorova manželka sa ukrývala, ale niekto ju udal a Nemci ju zabili vo vápenke v Nemeckej. Hamaj ju vraj ukryť nechcel. "Pamätám sa, že v tom hoteli zostať nemohli," povedala.
Časť hotela vlastnil Pavlov brat Rudolf - jej otec, ktorý sa tiež ukrýval v horách. Jeho manželku - Alžbetu Holcmanovú s dvoma deťmi schovávali sestričky v sirotinci v Banskej Bystrici. Na tieto sestričky Vincentky si v rodine pamätajú ako na záchrankyne. O Hamajovi jej rodičia nikdy nehovorili.
Jaroslav Franek: Arizátori sa budú obhajovať
"Musíte si vypočuť ľudí a buď sa tá skladačka zloží, nájdete svedkov, alebo to nikdy nerozpletiete," hovorí hovorca Židovskej náboženskej obce Jaroslav Franek o tom, ako dnes dokazovať tvrdenia arizátorov, že Židov zachraňovali. Obáva sa, že to teraz budú tvrdiť všetci.
"Celý problém je zložitý, doba nebola normálna a tí, čo v jednom čase zachránili, mohli hneď na to aj udávať," hovorí. "Čo sa mne zdá v neprospech Húsku, je jeho pozícia v Hlinkovej garde," povedal Franek. Gardisti boli pri arizovaní uprednostňovaní.
To, že Holcmana zamestnal v hoteli, podľa Franeka ešte nič neznamená, pretože Židia sa vtedy hodili ako lacná pracovná sila, keďže robili za židovský plat. Tvrdí tiež, že rodiny si svojich záchrancov pamätajú.
"Verejná mienka na Slovensku ešte dodnes dostatočne nereflektuje, k čomu vôbec došlo. Ľudia si vôbec neuvedomujú, čo holokaust bol," povedal Franek.
Z bývalého hotela Palace, ktorý patril Holcmanovcom, je dnes liečebný ústav pre diabetikov. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Kronikár Okáľ našiel záznamy o arizácii.