Chronologický zoznam úmrtí literárnych osobností v roku 2005

BRATISLAVA 29. decembra (SITA) - Rok 2005 nebol len rokom, kedy na výslnie umeleckého, vedeckého, či spisovateľského neba vystúpili nové hviezdy.

Ako to býva, starú krv vystriedala mladá - mnohé osobnosti, ktoré dokázali svojou výnimočnosťou diktovať tempo doby, nás navždy opustili.


29. JANUÁR - Slávny izraelský spisovateľ, dramatik a satirik maďarského pôvodu Ephraim Kishon, vlastným menom Ferenc Hoffmann, zomrel vo Švajčiarsku vo veku 81 rokov na srdcový infarkt. Jeho viac než päť desiatok kníh preložili do 37 jazykov a vyšli v náklade vyše štyridsať miliónov výtlačkov. Medzi jeho najznámejšie knihy patria Arvinka, Môj priateľ Jossele, Pomsta je sladká, Obráťte sa, pani Lótová, Inkognito v Prahe, Za všetko môže jablko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

10. FEBRUÁR - V meste Roxbury v štáte Connecticut zomrel jeden z najväčších amerických dramatikov súčasnosti Arthur Miller. Mal 89 rokov. Preslávil sa predovšetkým divadelnou hrou Smrť obchodného cestujúceho. V jeho osobný život, do ktorého patrilo aj manželstvo so sexsymbolom Marilyn Monroe, vždy uchvacoval celú Ameriku.



21. FEBRUÁR - Americký spisovateľ a novinár, legenda štýlu gonzo Hunter S. Thompson, sa smrteľne zranil výstrelom z pištole vo svojom dome v americkom Colorade. Podľa polície telo 67-ročného spisovateľa našli pred jeho domom v lyžiarskom stredisku Aspen. Hunter S. Thompson sa preslávil knihou Strach a hnus v Las Vegas. Bol prvým známym novinárom píšucim štýlom gonzo, ktorý sa vyznačuje bizarnými a subjektívnymi nápadmi, komentármi a excentrickým bláznovstvom.

SkryťVypnúť reklamu

26. FEBRUÁR - Vo veku 82 rokov zomrel v USA jeden z najväčších amerických novinárov Henry A. Grunwald, dlhoročný šéfredaktor spravodajského časopisu Time. Grunwald urobil z konzervatívneho časopisu médium, ktoré sa postaralo o rozruch. Stalo sa tak napríklad článkom, v ktorom vtedajšieho amerického prezidenta Richarda Nixona v kauze Watergate vyzval, aby odstúpil. Časopis Time viedol 11 rokov. V poslednom roku svojho života oslepol, o čom napísal emotívnu a zároveň humorne ladenú knihu "Twilight: Losing Sight, Gaining Insight".


5. APRÍL - Vo veku 89 rokov zomrel slávny americký spisovateľ Saul Bellow. Literárni kritici ho považovali za jedného z najlepších amerických románopiscov minulého storočia. Jeho význam pre americkú literatúru prirovnávali k významu Ernesta Hemingwaya či Williama Faulknera. Medzi jeho najznámejšie romány patrí Herzog a Humboldtov dar. Bellow získal za svoje diela mnohé literárne a novinárske ocenenia, vrátane Nobelovej ceny za literatúru za rok 1976 či Pullitzerovej ceny.

SkryťVypnúť reklamu

6. JÚL - Evan Hunter, čitateľom známy aj ako Ed McBain zomrel vo svojom dome v americkom štáte Connecticut. Mal 78 rokov. Pod variáciou rôznych pseudonymov vyšli spod jeho pera rôzne divadelné hry, scenáre i poviedky. Najviac ho preslávila séria bestsellerov o policajnom okrsku číslo 87, ktorej prvý diel Nenávisť vyšiel už v roku 1956. Medzi jeho najznámejšie scenáre patria aj Vtáci z roku 1963, ktoré neskôr na strieborné plátno uviedol majster hororu Alfred Hitchcock.


11. JÚL - Po ťažkej chorobe zomrela slovenská spisovateľka Klára Jarunková. Nedožila sa 83 rokov. Klára Jarunková je autorkou 23 kníh pre dospelých, pre mládež i deti, ktoré sa stále stretávajú so živým čitateľským záujmom. Jej knihy vyšli v 39 jazykoch sveta vo vyše 150 vydaniach. Príbehy Jedinej a Brata mlčanlivého Vlka sa vďaka 70 prekladom stali súčasťou zlatého fondu svetovej literatúry pre deti a mládež. Jej dielo bolo ocenené talianskou národnou Cenou Bancarellíno a bola zapísaná na Medzinárodnú čestnú listinu Ceny H. CH. Andersena. Na základe tejto medzinárodnej akceptácie bola Asociáciou organizácií spisovateľov Slovenska navrhnutá na udelenie Nobelovej ceny za literatúru a ceny A. Lindgrenovej.

SkryťVypnúť reklamu

29. JÚL - Populárny scenárista komédií Pat McCormick zomrel vo veku 78 rokov v nemocnici Motion Picture and Television Hospital v meste Woodland Hills v Kalifornii. V 70. rokoch sa jeho televízne programy pravidelne umiestňovali medzi najsledovanejšími. McCormick sa na výslnie slávy dostal v roku 1974 s programom Johnnyho Carsona The Tonight Show. Scenáre písal aj pre komikov ako Phyllis Diller a Red Skelton.

14. SEPTEMBER - Vladimir Volkoff, francúzsko-ruský spisovateľ a autor špionážnych detektívok, zomrel vo veku 72 rokov. Najznámejším románom je bezpochyby Le Retournement (Obrat) z roku 1979. Okrem iného písal i literatúru faktu o ruskom cárovi Vladimírovi či hudobnom skladateľovi Čajkovskom.


21. OKTÓBER - Česká surrealistická maliarka, básnička a sochárka Eva Švankmajerová zomrela vo veku 65 rokov. Umelkyňa vstúpila do surrealistického hnutia začiatkom 70. rokov, keď sa preslávila sériou obrazov Emancipačný cyklus, na ktorých ženské postavy postupne nahradzovali muži. Švankmajerová stála aj za vytvorením bábok i výtvarných scén, ktoré sa objavili vo filmoch jej manžela Jana Švankmajera ako Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti či Otesánek.

SkryťVypnúť reklamu

25. OKTÓBER - Nirmal Verma, jeden z najznámejších indických spisovateľov a literárnych kritikov, zomrel vo veku 76 rokov. Jeho prvá kniha Vtáky vyšla v roku 1959 a priniesla mu označenie vodca novej realistickej vlny. Nirmal Verma napísal päť románov a deväť kníh esejí, cestopisov a kritík.


5. NOVEMBER - Vo veku 79 rokov zomrel britský spisovateľ John Fowles - autor románov Francúzova milenka a Magus.

15. DECEMBER - Taliansky režisér, scenárista a spisovateľ Giuseppe Patroni-Griffi, ktorý spolupracoval s hviezdami ako Liz Taylorová či Gina Lolobrigida, zomrel v Ríme vo veku 84 rokov. Preslávila ho najmä spolupráca s Liz Taylorovou na snímke Identikit z roku 1974. Okrem iného natočil filmy ako The Driver's Seat či Addio, Fratello Crudele. S Ginou Lollobrigidou spolupracoval na televíznom seriáli La Romana z roku 1988.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 538
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 559
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 008
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 325
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 368
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 187
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 947
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu