ANKARA 29. decembra (SITA/AFP/AP) - Istanbulský prokurátor vo štvrtok zamietol požiadavku na začatie druhého súdneho procesu proti renomovanému spisovateľovi Orhanovi Pamukovi. Informovala o tom tlačová agentúra Anatolia. Nacionalisticky orientovaný právnik Kemal Kerincsiz požiadal prokurátora, aby začal vyšetrovanie, či Pamuk porušil zákony tým, že "otvorene degradoval ozbrojené sily" v rozhovore, ktorý v októbri zverejnil nemecký denník Die Welt.
"Nemyslím si, že AKP (vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja) predstavuje hrozbu pre tureckú demokraciu. Bohužiaľ, väčšiu hrozbu predstavuje armáda, ktorá niekedy bráni procesu demokratického rozvoja," povedal podľa tureckých denníkov Pamuk nemeckým novinám Die Welt. Prokurátor poverený vyšetrovaním požiadavku na začatie procesu zamietol. Podľa televíznej stanice NTV sa tak prokurátor rozhodol s odôvodnením, že Pamuk len využil svoje právo na slobodu prejavu.
53-ročný Pamuk už čelí obžalobe v inom procese, ktorý sa začal 16. decembra. Tento proces sa považuje za test slobody prejavu v Turecku a pozorne ho sleduje medzinárodné spoločenstvo. Renomovaný autor spôsobil rozruch, keď porušil národné tabu vo februárovom rozhovore pre švajčiarsky časopis. "Bolo zabitých milión Arménov a 30 000 Kurdov... a nikto okrem mňa sa o tom neodvažuje hovoriť," povedal Pamuk pre časopis Das Magazin s odkazom na masové vraždenie Arménov v čase Osmanskej ríše a súčasný konflikt s Kurdmi v juhovýchodnom Turecku.
Turecko kategoricky odmieta obvinenia Arménska, že došlo k masakre až 1,5 milióna príslušníkov tohto národa počas genocídy v rokoch 1915 až 1917, ktorú má na svedomí Osmanská ríša.
Pamukove vyhlásenia vyvolali v Turecku prudké reakcie a istanbulský prokurátor obvinil spisovateľa z "očierňovania tureckej národnej identity", za čo mu hrozí v prípade preukázania viny 6 mesiacov až 3 roky väzenia. Kauza vyvolala medzinárodné rozhorčenie najmä zo strany Európskej únie, ktorá v októbri oficiálne začala s Tureckom rokovať o členstve.
Ku kritike sa pridali aj aktivisti v oblasti ochrany ľudských práv a literárne kruhy. Skupina Human Rights Watch vyslala na proces pozorovateľov a britský spisovateľ Salman Rushdie vyzval EÚ, aby "naliehala na okamžité stiahnutie obvinení vznesených voči Pamukovi".
Počas návštevy v Austrálii začiatkom decembra turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vyzval, aby postoj Turecka k procesu s Pamukom nebol odsudzovaný priskoro, pretože "sa môže veľmi ľahko stať, že (Pamuk) bude zbavený obžaloby".