Záujemca o úver by si mal pri rozhodovaní zrátať všetky náklady, ktoré mu počas jeho splácania vzniknú. Zvážiť by mal aj to, či mu ostane dosť peňazí na živobytie. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRATISLAVA - Štát prispieva na bývanie čoraz menej. Každý rok znižuje výšku štátnej prémie pri stavebnom sporení a od tohto roka úplne zrušil štátnu podporu pri hypotékach.
Zatiaľ štát nesiahol len na podporu bývania pre sociálne slabších. Štátny fond rozvoja bývania tento rok rozdelil takmer štyri miliardy. Väčšinu z týchto peňazí dostali ľudia vo forme pôžičiek na zabezpečenie bývania.
Podľa odborníkov sú jednotlivé produkty na podporu bývania určené pre rôznych ľudí. Preto by si mal každý najprv zvážiť, či skutočne a ako rýchlo potrebuje riešiť svoju bytovú situáciu a koľko má k dispozícii peňazí.
"Úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania je jeden z najlacnejších úverov na financovanie kúpy bytu alebo domu. Na druhej strane je špecifický tým, že je dostupný iba určitej časti obyvateľstva - väčšinou sociálne slabším skupinám," hovorí analytička ČSOB Silvia Čechovičová. Úroky pri úveroch z fondu začínajú podľa účelu ich použitia už pri dvoch percentách. Navyše tento úrok nedostanú len tí, ktorí najviac zarábajú, ale všetci žiadatelia.
Úver z fondu však dostanú len tí, ktorých čistý príjem neprekračuje 3,5-násobok životného minima.
Naopak hypotéky sú určené predovšetkým pre lepšie zarábajúcich ľudí. Človek s mesačným príjmom 10-tisíc korún nemá takmer žiadnu šancu dostať vyššiu hypotéku. Nízky príjem sa však dá vynahradiť prijatím ďalších spoludlžníkov. Je to výhodné najmä pre ľudí, ktorí z akýchkoľvek dôvodov nevedia vydokladovať celý svoj príjem.
"Stavebné sporenie je určené najmä na dlhodobú tvorbu úspor a ich výhodné zhodnocovanie s cieľom financovania rekonštrukcie v budúcnosti alebo ako doplnkový finančný zdroj pri kúpe nehnuteľnosti," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Podľa neho je dostupný takmer pre všetky skupiny obyvateľstva.
Okrem sporenia ponúka aj stavebný úver. Jeho najväčšou výhodou oproti hypotéke je, že na stavebný úver má človek právny nárok. To znamená, že ak si nasporí dostatok peňazí, sporiteľňa mu musí požičať.
Podľa analytičky Čechovičovej pri úvere je dôležité nezabudnúť na to, že "cena úveru sa nerovná iba výške úrokovej sadzby, ale tiež výške poplatkov - či už ide o jednorazovú platbu za určitú službu, alebo poplatky, ktoré bude človek platiť v priebehu celej doby splácania úveru." Preto by si záujemca mal pri rozhodovaní zrátať všetky náklady, ktoré mu vzniknú počas splácania úveru.
Rovnako by každý záujemca o úver mal zvážiť aj to, či mu po zaplatení splátky zostane dosť peňazí aj na živobytie, alebo či mu v práci nehrozí výpoveď. Ak by totiž nebol schopný splácať úver, príde nielen o strechu nad hlavou, ale aj o možnosť získať v budúcnosti ďalší úver.