
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRATISLAVA - Daňou z pridanej hodnoty sa naplní štátny rozpočet každý rok sumou vyššou ako päťdesiat miliárd korún. V roku 2001 výber tejto dane dosiahol dokonca 73 miliárd korún. Napriek tomu je DPH pre štát stratovou záležitosťou. Suma, ktorú daňové úrady vo forme odpočtu DPH vrátili späť podnikom, totiž dosiahla viac ako 105 miliárd korún. Rozdiel je výsledkom činnosti organizovaných podvodníkov, ktorí zneužívajú nedokonalú legislatívu a podvádzajú daňové úrady.
Daňová mafia
Príčinou záporného výnosu DPH sú takzvané odpočty dane. Uplatňuje si ich podnikateľ (platiteľ DPH) pri nákupe tovaru. Za tovar totiž zaplatí cenu aj s DPH, ktorú mu štát musí vrátiť. Keď podnikateľ tovar ďalej predáva (spravidla za vyššiu - pridanú cenu), DPH sa vracia štátu tým, že jeho ďalší vlastník platí cenu aj s DPH, ktorá smeruje do štátneho rozpočtu.
Tento kolobeh tvorby pridanej hodnoty a jej zdanenia si už pred niekoľkými rokmi všimli aj pseudopodnikatelia. Pochopili, že nedokonalá organizácia daňovej správy a slabá možnosť kontroly umožňuje jeho zneužitie.
Odpočty DPH si nárokujú na základe predajov fiktívnych tovarov a služieb, pri fiktívnom vývoze, prostredníctvom niekoľkonásobného zvyšovania predajnej ceny či pomocou falošných dokladov. Spôsoby, ktorými podvádzajú štát, medzičasom získali znaky organizovaného zločinu. „Vývoj v oblasti páchania trestnej činnosti bol za posledné tri roky veľmi dynamický a trestná činnosť je páchaná vysoko profesionálne a organizovane,“ konštatuje správa Ďaňového riaditeľstva SR. Jeden z konkrétnych prípadov, v ktorých nastrčené osoby - biele kone - likvidovali žieravinou, opísal aj denník SME (25. februára 2002).
Slovensko - mafiánsky raj
„Prax ukazuje, že daňový systém je pri dnešnom stave legislatívy v tejto oblasti bezmocný a vratka nadmerného odpočtu sa skôr alebo neskôr vyplatí,“ tvrdia daňoví úradníci. Dôvodom je podľa nich existencia viacerých liberálnych ustanovení v našom právnom systéme.
Častým spôsobom jeho zneužitia sú platby v hotovosti. Vďaka možnosti uhrádzať rôzne služby cash nedokáže daňová kontrola odhaliť, či vôbec existuje niekto, kto peniaze prijal.
Podvodníci si uvedomili, že vytváraním zložitých sietí firiem dokážu zmiasť daňových kontrolórov a aj niekoľko rokov používať prepojené spoločnosti na získavanie peňazí zo štátneho rozpočtu. Daňové riaditeľstvo upozornilo na príklad siete 53 „eseročiek“, ktoré si navzájom predávali a kupovali výpočtovú techniku tak, že v určitom momente radikálne zvýšili cenu tovaru a uplatnili si odpočet DPH. Jedna zo siete firiem časom spravidla „padne“, pretože funguje ako biely kôň, ktorý si voči štátu neplní daňové povinnosti.
Obľúbenými metódami, ako oklamať štát, je aj fakturovanie fiktívnych služieb väčšinou poradenského alebo sprostredkovateľského charakteru. Organizované siete využívajú aj vývoz tovaru, pri ktorom použijú ďalšieho „bieleho koňa“ za hranicami, väčšinou v susednom Česku.
Všetky spôsoby majú spoločné znaky - využívajú fiktívne obchody alebo fiktívne firmy. „Uvedený mechanizmus podvodov nadobudol veľké rozmery a je veľmi ťažké ich odhaliť, o čom svedčí aj nízky počet subjektov odsúdených za trestný čin podvodu,“ hovorí materiál.
Východisko - nové zákony
Daňové riaditeľstvo navrhlo aj niekoľko riešení. „Stotožňujeme sa s návrhom Úradu finančnej polície zaviesť zákonnú povinnosť bezhotovostných úhrad,“ hovorí správa daňového riaditeľstva. Medzi navrhovanými opatreniami je aj možnosť vylúčiť možnosť odpočtu dane pre sprostredkovateľskú službu, zavedenie systému záruk alebo úprava podmienok dobrovoľnej registrácie k DPH.
Podľa Združenia daňových poplatníkov Slovenska je najlepším spôsobom, ako znížiť šance podvodníkov, prijatie európskej legislatívy. „Nezmyselný spôsob odpočtu DPH sa odstráni, ak prijmeme svetové štandardy pre DPH,“ povedal za združenie jeho predstaviteľ Ivan Švejna.