MOSKVA - Rusko splnilo svoju hrozbu. Včera o desiatej ráno plynárenský monopol Gazprom demonštratívne utiahol kohútiky a zastavil dodávky zemného plynu na Ukrajinu. To však ešte neznamená, že Slovensko zostane bez plynu.
Tri z piatich plynovodov vedúcich cez Ukrajinu zásobujú Nemecko, Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Gazprom tvrdí, že na Západ posiela naďalej 360 miliónov kubíkov denne.
Na Slovensko zatiaľ plyn prúdi, hoci pod nižším tlakom. Hovorkyňa SPP Dana Kršáková povedala, že Rusi "tranzit cez tento plynovod znížili o plyn určený len pre ukrajinskú spotrebu". Spravodajca ruskej televízie NTV, ktorý situáciu sledoval vo Veľkých Kapušanoch na Slovensku, potvrdil, že na našej strane zaznamenali pokles dodávky asi o 350-tisíc m3 plynu oproti plánu.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič si položil otázku, či je ruský postup voči Ukrajine politicky vhodný. Verí však, že spor týchto dvoch štátov nebude mať negatívny vplyv na slovenské hospodárstvo.
Ministri hospodárstva Nemecka, Talianska, Francúzska a Rakúska včera poslali list Rusku aj Ukrajine s výzvou, aby sa dohodli. Zníženie dodávok plynu do Európy by bolo nielen "neočakávané", ale by jej spôsobilo aj "nezanedbateľné problémy".
Kršáková potvrdila, že tlak je nižší, ale plynu je vraj dosť. Zníženie tlaku mohlo spôsobiť to, že Ukrajinci časť plynu odoberajú pre seba. Pokles tlaku o 25 percent hlásila včera aj maďarská spoločnosť MOL.
Ukrajinci tvrdia, že plynu pre Európu môže byť menej, lebo niektorými trasami vôbec neprúdi. "To môže viesť k poklesu tlaku vo všetkých plynovodoch a obmedziť celkové dodávky plynu na Ukrajinu i do Európy," povedal hovorca ukrajinského Naftogazu Eduard Zanjuk.
Bývalý šéf SPP Arpád Demko si myslí, že dodávky plynu do Európy nebudú ohrozené. A keby aj, podľa skladuje SPP vo svojich zásobníkoch 30 percent ročnej spotreby.
Autor: pp, dj, r