iev, takzvaných kampeličiek.
Jiří Špička z českého ministerstva financií povedal, že Komisia pre cenné papiere zverejňuje na internete zoznamy rizikových spoločností. Stále je však na klientovi, kam svoje peniaze vloží. Zásahy a kontroly nelicencovaných spoločností by boli obmedzovaním slobodného podnikania. Komisia len upozorňuje na spoločnosti, ktoré napríklad nemajú licenciu alebo podnikajú v rozpore s tým, čo majú v popise svojej činnosti.
„Ak sa vrhnem do podnikania v rámci spoločnosti, ktorá napríklad ponúka vysoké úroky, a ja na to riziko skočím, hoci na druhej strane mám možnosť vložiť peniaze do bánk alebo inak investovať, je to moje vlastné riziko,“ zdôraznil Špička.
Výnimkou sú v českej nebankovej sfére kampeličky. Tie vznikli na poslanecký návrh. Podľa Špičku je možné z kampeličiek bez problémov odvádzať peniaze. V prípade krachu viacerých kampeličiek s asi stotisíc členmi napokon štát zasiahol. V parlamente prešiel zákon, podľa ktorého sa do Fondu poistenia vkladov kampeličkárov dostalo šesť miliárd korún na odškodnenie klientov skrachovaných spoločností.
Odškodňovanie stále pokračuje. Kampeličkári majú problémy preukázať, koľko peňazí do spoločností vložili a tento proces ešte nejaký čas potrvá.
V Čechách je v súčasnosti registrovaných 135 kampeličiek, z ktorých bez obmedzenia funguje približne päťdesiat. V nútenej správe sú štyri, v konkurze skončilo 21 a v likvidácii 56 záložní. Z celkového počtu 86-tisíc poškodených doteraz asi 77-tisíc kampeličkárov z fondu dostalo 4,5 miliardy korún.
(tasr)