Zjazdárka Janica Kosteličová odchádzala na olympiádu ako posledný člen chorvátskej výpravy a nad jej štartom sa do poslednej chvíle vznášal otáznik, pretože sa znovu začala sťažovať na bolesti v kolene. S ním musela vlani absolvovať operáciu a dlho sa nemohla postaviť na lyže.
Forma jej vyvrcholila v pravý čas. Po neúspešných pokusoch vrátiť sa medzi elitu Svetového pohára ju málokto tipoval na favoritku, v Salt Lake City sa však do histórie zapísala tým najcennejším spôsobom. Získala tri zlaté a jednu striebornú medailu, čím sa stala prvou pretekárkou v histórii zjazdového lyžovania, ktorá získala na jednej olympiáde štyri medaily. Zároveň sa zaradila k Francúzovi Jean-Claude Killymu a Rakúšanovi Tonimu Sailerovi, ktorí dokázali na jedných hrách vyhrať tri preteky. Killy triumfoval tri razy v Grenoble 1968 a Rakúšan Toni Sailer v Cortina d‘Ampezzo 1956.
Kosteličová vyhrala titul v slalome, obrovskom slalome a kombinácii a pridala striebro v super-G. Medailu nezískala len v zjazde, lebo v ňom neštartovala. Jediná zjazdárka, ktorá ju v Utahu dokázala poraziť, je prekvapujúca víťazka superobrovského slalomu Talianka Daniela Ceccarelliová. „Nechápem, prečo sa mi tak darí. Nemám žiadnu špeciálnu taktiku. Idem len tak, ako najlepšie viem,“ pátrala po príčinách úspechu Kosteličová. V obrovskom slalome pridala ďalší rekord, druhú Švédku Pärssonovú zdolala až o 1,32 sekundy. „Som úplne vypľutá. Zoberiem medaily a utekám sa vyspať,“ prezradila Janica po tom, čo si na Medals Plaza prevzala zlato za titul v obrovskom slalome. V disciplíne, v ktorej vo Svetovom pohári nikdy nebola medzi prvými tromi.
Chorvátsko predtým nezískalo na zimnej olympiáde najcennejší kov, po Salt Lake City sa vďaka Kosteličovej famóznej bilancii môže hrdiť v medailovom hodnotení 12. priečkou. Jej úspech vyvolal v krajine takú eufóriu, že chorvátsky minister školstva sa rozhodol udeliť v Záhrebe školopovinným deťom voľno, aby svoju hrdinku mohli ísť privítať. Obrovskú popularitu však Janica mala už predtým, na známku sa v krajine dostala už v apríli minulého roku. (čtk, rh)