pretekoch na 50 km klasicky mužov a 30 km klasicky žien zistili darbepoetin vo vzorkách španielskeho pretekára Johanna Mühlegga i Rusky Larisy Lazutinovej, krátko pred záverom ZOH im odobrali zlaté medaily. Rovnakú hanbu utŕžila v posledný deň olympiády aj ďalšia ruská bežkyňa Oľga Danilovová, všetkým trom hriešnikom však zostali medaily za predchádzajúce súťaže. Možno predpokladať, že doping brali aj predtým, hoci kontroly nič nezistili.
„Obidve zlaté medaily, ktoré získal Mühlegg na 30 km voľnou technikou a v kombinácii, prišli o svoju cenu. Navyše pretekár stratil rešpekt a úctu športového sveta. Nikdy nebude uznávaný ako olympijský víťaz,“ povedal na adresu španielskeho reprezentanta predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge a to isté platí aj o Ruskách.
Správny odhad mal český tréner Stanislav Frühauf, keď pred olympiádou obvinil Rusky z užívania nedovolených látok. „Som vo svetovom lyžovaní pätnásť rokov, a tak mi stačí pozrieť sa, aby som poznal, keď sa niekto z ničoho nič zmení vo svojom prejave, výbušnosti, vizáži,“ uviedol tréner Kateřiny Neumannovej. Okrem Lazutinovej a Danilovovej označil za podvodníčku aj Juliu Čepalovovú, ktorá vyhrala v Soldier Hollow kombináciu a na 15 km voľne získala bronzovú medailu.
Po zistenom dopingu v klasickom lyžovaní na olympiáde stúpla hodnota výkonov talianskej dvojice Stefania Belmondová – Gabriela Paruzziová i nórskej bežkyne Bente Skariovej, u mužov sa do popredia dostali nórski bežkári.
V severskej kombinácii je jasným kráľom Fín Samppa Lajunen, ktorý v Salt Lake City vyhral, čo sa dalo.
Štvorica slovenských reprezentantov v klasickom lyžovaní (Ivan Bátory, Martin Bajčičák, Jaroslava Bukvajová, Michal Pšenko) zaostala za očakávaním, výnimkou je len Bajčičákovo 12. miesto v záverečnom maratóne. Zimná olympiáda 2002 zostane v ich kariére premrhanou šancou. (on)