pozície - vidíš aj mňa lanária, ale ja som ti verný," povedal. Boli to podľa neho narážky na to, že by mohli mať nejaké výhody. "Neviem, čo za to dostali od predsedu, to je jeho vec."
Bugár nevedel povedať, ktorí poslanci mohli takto za Ruskom chodiť. Vyslovil však podozrenie, či by nahrávka Ruskovho rozhovoru s bývalou poslankyňou ANO Ivetou Henzélyovou, nemohla byť zinscenovaná.
Rusko včera v reakcii na Bugárove slová taktiež nemenoval poslancov, ktorí takto za ním chodili. Napokon mu zostali verné iba dve poslankyne Eva Černá a Beáta Brestenská. Černá nevie, koho mal presne Bugár na mysli. Podľa nej najznámejší je prípad Henzélyovej, ktorý "si zadokumentoval pán Rusko", alebo ešte prípad Jozefa Elsnera.
Rusko vlani po svojom škandále a odchode z vlády zverejnil videonahrávku svojho rozhovoru s Henzélyovou, kde poslankyňa hovorí, že "dakto cez našich prišiel" a ponúkal jej peniaze, rekonštrukciu domu a nemenovaný projekt, ak podporí vládnu koalíciu. Odmietla však, že by podplácaniu podľahla.
Henzélyová označila nahrávku za falošnú, ale polícia potvrdila jej pravosť.
Elsner bol zasa pri rozpade ANO poslancom, o ktorom sa dlho nevedelo, či sa pridá ku koalícii alebo odíde s Ruskom do opozície. Rozhodol sa však pre podporu vlády.
Okrem nahrávky s Henzélyovou polícia prešetruje aj druhú Ruskovu nahrávku, práve s Elsnerom, ktorý vlani v rozhovore pre SME priznal, že s Ruskom hovoril o peniazoch a aj o tom, že by sa stal podpredsedom ANO.
Nahrávanie rozhovoru s Henzélyovou Bugárovi pripomína komunistickú tajnú políciu. "Sadnem si s niekým a on ma nahrá, no tak, myslím si, že to možno za ŠtB fungovalo, teraz by to už nemalo," povedal.
Tí, ktorí kričia, že koalícia kupuje poslancov, by sa podľa neho mali najprv zamyslieť, čo tým spôsobili. "Hocikedy v budúcnosti Národná rada vždy bude obviňovaná. A keď my budeme v opozícii, takisto budeme hovoriť na koalíciu, že kupujú poslancov, vlastných napríklad, keď chce niekto odísť."
Rusko včera povedal, že si spomína, ako sa politici SMK a KDH dožadovali dôkazov o kupovaní poslancov v parlamente, a keď ich podľa neho majú, hľadajú dôvody, aby im nemuseli uveriť. "Akoby dúfali, že nikto taký dôkaz nenájde. Pre vládnu koalíciu by totiž uznanie týchto dôkazov znamenalo skončenie ich vlády," myslí si. Šokujúce podľa neho je, keď predseda koaličnej strany "odsudzuje toho, kto zabezpečil dôkazy o podozrení z kupovania poslancov a obhajuje toho, kto evidentne klame".
Autor: sp