Martináková síce "skôr nepredpokladá" predvolebnú koalíciu s týmito stranami, ale najmä v prípade voličov ANO si myslí, že program SF by bol pre nich prijateľný. "Predpokladám, že dôjde aj k takým rozhovorom," povedala o diskusiách o spolupráci.
HZD, ktoré zakladal prezident Ivan Gašparovič, vedie teraz Jozef Grapa. "S viacerými stranami konzultujeme spoluprácu," povedal, hoci možno pôjde HZD do volieb aj samostatne. Programovo blízke HZD sú podľa Grapu SF a Smer. SF už podpísalo zmluvu o politickej spolupráci s HZD na parlamentnej úrovni.
Predseda Smeru Robert Fico nedávno nazval HZD "strategickým partnerom", neuvažuje však o predvolebnej koalícii. "Nebudeme robiť výťah do parlamentu malým politickým stranám," povedal podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
O možnosti spolupráce ANO a SF "sme ešte priamo nehovorili", povedala podpredsedníčka ANO Beáta Brestenská. O budúcnosti strany sa podľa nej bude rozhodovať aj na januárovom kongrese ANO, myslí si ale, že strana ešte nestratila šance osloviť voličov sama. "My sa nebránime žiadnym rokovaniam," povedala hovorkyňa ANO Magda Krasulová.
Predseda Pavol Rusko kedysi o možnej spolupráci so SF povedal, že sa nad ňou budú musieť zamyslieť. Vtedy však bol v pozícii silnejšieho.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že prípadné spojenectvo SF, HZD a ANO by zrejme neprinieslo zvýšenie preferencií SF. Napríklad parlamentné spojenectvo s HZD voličov SF skôr odrádza, myslí si. (knm)