"Myslím si, že by nebolo v záujme Českej republiky, keby táto dohoda prešla chorvátskym parlamentom. Myslím si, že s veľkou pravdepodobnosťou podľa mojich informácií neprejde," povedal premiér Jiří Paroubek po včerajšom zasadaní českej vlády.
Česku chorvátsko-rakúska dohoda prekáža preto, že by bola nepríjemným precedensom v jeho vlastnom spore s vysídlenými sudetskými Nemcami. Mnohí z nich od Prahy žiadajú vrátenie majetku zhabaného pri odsune z Československa na základe Benešových dekrétov. Na konci minulého roku odmietol Európsky súd pre ľudské práva ako neprijateľnú sťažnosť 90 sudetských Nemcov, ktorí sa sťažovali na konfiškáciu svojho majetku alebo majetku svojich predkov.
Klaus už minulý rok označil chystanú chorvátsko-rakúsku zmluvu za nebezpečný precedens a podporil tak chorvátskeho prezidenta Stipe Mesiča, ktorému sa zmluva tiež nepáči. Chorvátsko však rokuje o vstupe do Európskej únie a dúfa, že mu práve predsedajúce Rakúsko pomôže. Záhreb tvrdí, že by sa dohoda týkala len veľmi obmedzeného okruhu ľudí.
Hovorca rakúskych vládnych ľudovcov pre záležitosti vyhnancov Norbert Kapeller však už teraz označil dohodu s Chorvátskom za "príklad pre ďalšie štáty" a vyzval Česko a Slovinsko, aby ho nasledovali. (pm, čtk)