, Ukrajina ho bude kupovať za 95 dolárov a tranzitné poplatky za ruský plyn, prúdiaci do Európy, sa zvyšujú v prospech Ukrajiny z 1,09 na 1,6 dolára za tisíc kubíkov za sto kilometrov tranzitu.
Isté svetlo vniesli do rozporu v číslach až experti Gazpromu na mimoriadnej tlačovej konferencii v Moskve. Dodávky plynu Ukrajine bude spravovať spoločnosť Rosukrenergo, ktorá dosiaľ obhospodarovala pre Kyjev iba turkménsky plyn. Ukrajina bude nakupovať všetok dovážaný plyn od Rosukrenergo za 95 dolárov za tisíc kubíkov, nech už pôjde o surovinu z Ruska, Kazachstanu, Uzbekistanu či Turkménska. Rozdiel v cene medzi 230 a 95 dolármi bude kompenzovaný práve lacnejším turkménskym, uzbeckým a kazašským plynom, ktorého bude teraz na Ukrajinu prúdiť viac, než sa predpokladalo pôvodne. Rusko i Ukrajina sa cítia byť víťazmi v pôvodne neriešiteľnom spore. Vedenie Gazpromu vyhlásilo, že kontrakt bol uzavretý na päť rokov.
Rosukrenergo, ktorý je pod vplyvom Gazpromu, si preto môže dovoliť de facto zmiešať svoj drahý plyn s lacnou surovinou z Ázie, ktorá stojí zhruba 65 dolárov za tisíc kubíkov, a vytvoriť tak konečnú cenu pre Ukrajinu - 95 dolárov. Podľa predstaviteľov Gazpromu firma vyšla zo sporu ako "spoľahlivý dodávateľ plynu Európanom" a uisťuje svojich zákazníkov, že teraz už nič dodávky plynu neohrozuje. EÚ vyjadrila "hlboké uspokojenie" z dosiahnutia "obrovského politického kompromisu.
Pôvodne ruský koncern Gazprom požadoval od Ukrajiny 230 dolárov za tisíc kubíkov. Kyjev súhlasil s maximálnou cenou 95 dolárov. Vojna o plyn vyvrcholila 1. januára 2006 prerušením dodávok ukrajinským spotrebiteľom a následným obvinením Kyjeva, že nezákonne odoberá surovinu, určenú pre európskych zákazníkov.
Rusko-ukrajinská plynová dohoda
Rozpor o cenách plynu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý dočasne oslabil dodávky zemného plynu do Európy a narušil aj reputáciu Ruska ako spoľahlivého dodávateľa, sa včera skončil päťročnou dohodou.
Akcionári Rosukrenergo
* 50 percent patrí rakúskej spoločnosti Reiffeisen Investment cez spoločnosť CENTRAGAS Holding, ktorý jej patrí. Reiffeisen Investment patrí do Reiffeisen Banking Group (RZB) - najsilnejšieho bankového zoskupenia v Rakúsku.
* Zvyšných 50 percent akcií patrí švajčiarskej spoločnosti ARosgas Holding, ktorá je dcérou Gazpromu (ako spoluzriaďovateľa Gazprombanky).
* Rosukrenergo vznikla 28. júla 2004 v dôsledku zložitých ukrajinsko-rusko-turkménskych rokovaní. Ukrajinské záujmy v ňom zastupujú dvaja členovia koordinačného výboru z celkových ôsmich. Sú v ňom tiež štyria členovia vedenia Gazpromu.
Zdroj: Rozhovor s viceprezidentom Reiffeisen Investment Wolfgangom Putchekom pre ruský týždenník Zerkalo Nedeli.
Za Rosukrenergo stojí vraj Kremeľ
Podľa bývalej premiérky Ukrajiny Júlie Tymošenkovej je schéma Rosukrenerga priamo spojená so záujmami súčasnej vlády Ruskej federácie. Možno keby sa prezident Juščenko dištancoval od Rosukrenerga, teda od predošlou vládou vytvorenej schémy, a keby verejne vyšetril kšefty, dnes by bol rukojemníkom nie Kyjev, ale Gazprom a možno aj Kremeľ, ktorý jasne riadi jeho politiku, vyhlásila Tymošenková v decembri minulého roka. Zdroj: Zerkalo Nedeli
Autor: agentúra Epicentrum pre SME