Medzi Fínsko, ktoré doteraz poslušne plnilo euronormy, a Európsku komisiu sa vkradli nebezpečné vlky. Fíni sa boja divých zvierat, ktoré podľa ich názoru ohrozujú stáda i obyvateľov, a tak ich chcú viac strieľať. Európska komisia však nechce niečo také pripustiť. Populácia ohrozeného druhu má podľa nej prirodzene rásť.
Obe strany sa už pre vlky ocitli na súde. No spor sa teraz ešte priostril po tom, čo fínska vláda predložila koncom decembra návrh zákona na ochranu divej zveri. Ten má umožniť lovcom strieľať vlky, ktoré sú "hrozbou pre životné prostredie, ďalšie zvieratá, ľudí či ostatné vlky ako také".
Ide o ďalší stupeň sporu medzi Fínskom a úniou. Európska komisia už pohnala Fínsko pred európsky súd za to, že tamojšie úrady udeľujú veľa loveckých povolení umožňujúcich zabíjať vlkov. Argumentuje, že vlky patria medzi ohrozené druhy a sú chránené vo všetkých krajinách únie. Podľa komisie naposledy pred viac ako sto rokmi vo Fínsku človeka zabil vlk a na losy útočia minimálne.
"Vlky môžu žiť pri vidieckej populácii. Plánovanie v ďalších krajinách, ako je Španielsko či Francúzsko, ukázalo, že je to možné. Nechceme od Fínska tak veľa," povedal hovorca komisára pre životné prostredie. Počty zvierat v týchto krajinách sú na porovnateľnej úrovni.
Podľa európskej smernice, teda aspoň ako ju vykladajú bruselskí úradníci, musí mať vlčia populácia minimálne tisíc kusov, inak sa nesmie loviť. No fínske úrady si normu vykladajú po svojom. Tvrdia, že počet vlkov môže byť znížený na súčasných 135. Fíni pripomínajú, že smernica dovoľuje strieľať vlky vo "výnimočných prípadoch" čo znamená, že úrady môžu vydávať lovecké povolenie.
"Je to potrebné. Počty vlkov rastú, odhadujeme, že sa v lete narodilo ďalších dvadsať," povedal Sauli Härkönen z ministerstva pre lesy, ktoré spolu s jazerami pokrývajú väčšinu Fínska.
Vlky vstúpili aj do práve prebiehajúcej predvolebnej kampane. Podľa aktuálneho prieskumu si Fíni z oblastí obývaných vlkmi želajú tvrdšie zákroky.
Ľuďom prekáža, že im vlky zabíjajú lovecké psy, čím ohrozujú ich hony na losy. Vlky taktiež desia pasúci sa dobytok a predovšetkým deti, ktoré chodia do školy cez les. Farmári požadujú od vlády, aby odstránila pokutu 250 eur za náhodné či úmyselné zabitie divého zvieraťa.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel