BRATISLAVA - Podielové fondy majú za sebou úspešný rok. Investori do nich vložili vyše 50 miliárd korún. Dostali za to ...
Akciové fondy vlani priniesli aj 50-percentné zisky. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Podielové fondy majú za sebou úspešný rok. Investori do nich vložili vyše 50 miliárd korún. Dostali za to výnosy až vo výške niekoľkých desiatok percent.
Väčšina ľudí sa však musela uspokojiť s výnosom okolo dvoch percent. Toľko totiž zarobili peňažné fondy, v ktorých je viac ako polovica všetkých nainvestovaných peňazí. Mnohí investori preto začali svoje peniaze vkladať do výnosnejších, ale zároveň rizikovejších fondov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na začiatku roka pritekali miliardy
Nízke úroky v bankách nútili čoraz viac ľudí hľadať výhodnejší spôsob zhodnocovania peňazí. Väčšina z tých, ktorí sa rozhodli, že chcú, aby ich peniaze zarábali viac, ich vložila práve do podielových fondov. Fondy tak už druhý rok prekvapili niektorých odborníkov, ktorí predpovedali, že do nich príde menej peňazí ako vlani.
Výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ľubor Kyselý sa na začiatku minulého roku bál predovšetkým spustenia dôchodkovej reformy. "Možno v prvých dvoch, troch mesiacoch, keď bude reklamná kampaň týchto spoločností vrcholiť, to môže mať istý negatívny vplyv. V dlhodobom horizonte, aj v horizonte nasledujúceho roku si podielové fondy udržia výrazný nárast," povedal vtedy pre agentúru TASR.
Začiatok roka bol však rekordný. Každý týždeň pritiekla do podielových fondov viac ako miliarda korún. Výnimkou neboli ani sumy nad dve miliardy. Až neskôr prišlo k poklesu. V závere roka sa každý týždeň investície vo fondoch zvyšovali o stovky miliónov korún.
Darilo sa najmä akciovým fondom
Aj minulý rok zarobili najviac tí, ktorí boli ochotní najviac riskovať. Až 15 akciových fondov dosiahlo za uplynulý rok zhodnotenie vyššie ako 50 percent. To znamená, že ku každej investovanej tisícke ľudia dostali navyše viac ako 500 korún.
Vladimír Gašpierik z investičnej spoločnosti Across tvrdí, že minulý rok bol na akciových trhoch výborný. "Na investičnej mape sveta sa nenachádza destinácia, ktorá by investorom priniesla straty. Rekordné zhodnotenie vo výške viac ako 187 percent zaznamenal akciový trh Egypta, na opačnom konci stál akciový trh Írska so zhodnotením len niečo málo nad sedem percent," povedal.
Z fondov ponúkaných na Slovensku za minulý rok najviac zarobil ABN-Russia Equity Fund, ktorý sa zameriava na investície do ruských akcií. Investori v ňom v roku 2005 dosiahli zhodnotenie 84,21 percenta.
Peňažné fondy zarábali menej
Oveľa menšie výnosy dostali ľudia, ktorí sa najviac boja o svoje peniaze, a preto investujú do najbezpečnejších peňažných podielových fondov. Najlepší peňažný fond PP - Korunový peňažný o. p. f. KORUNA zarobil svojim investorom 3,56 percenta. Všetky ostatné fondy v minulom roku vyniesli menej ako tri percentá.
Väčšina peňažných fondov zarobila od dvoch do 2,5 percenta. "Tento výnos je pre investorov dlhodobo nedostačujúci, čo sa aj prejavilo na výraznej zmene štruktúry nových investícií, ktoré na rozdiel od roku 2004 nesmerovali prioritne do peňažných fondov, ale do ostatných druhov fondov," povedal manažér privátneho bankovníctva Ľudovej banky Pavol Poklemba.
Najmenej stratili fondy fondov
Fondy s najlepším pomerom rizika a výnosu sa za minulý rok ukázali zmiešané fondy, ktoré investujú do akcií aj dlhopisov a tiež fondy, ktoré peniaze investujú do iných podielových fondov.
Medzi fondmi fondov zarobil najmenej KBC Master Fund ČSOB-Konzervatívny. Za minulý rok dosiahol výnos 3,58 percenta, čo je o dve desatiny percenta viac ako najlepší peňažný fond. Najviac, 24,48 percenta, zarobil fond KBC Master Fund Equity. Zhodnotenie vyššie ako 20 percent dosiahlo spolu deväť fondov z21-člennej skupiny fondov, ktoré fungujú viac ako jeden rok.
Medzi zmiešanými fondmi dopadol najlepšie VÚBAM - Vyvážený rastový, ktorý investorom priniesol zhodnotenie vyše 38 percent. Viac ako 20 percent zarobili ďalšie tri fondy. So stratou skončil iba jeden zmiešaný fond.