Ministerstvo spravodlivosti, ktoré patrí KDH, je zasa presvedčené, že Dzurinda reagoval na pôvodný návrh zmluvy, kým jej súčasná verzia, pripravená pre vládu, je už dostatočne zúžená. Hovorca Richard Fides povedal, že použitie práva na výhradu svedomia konkrétne upravia zákony. Rovnako sa vymedzili oblasti, v ktorých možno výhradu svedomia použiť.
V pôvodnej verzii boli oblasti vymenované, ale len ako príklady, takže v skutočnosti mohlo byť právo na výhradu svedomia aj širšie. Fides upozorňuje, že už vypadla možnosť, aby si výhradu svedomia uplatnili sudcovia a prokurátori. Súčasný návrh počíta s tým, že výhradu budú využívať lekári v prípade interrupcií, sterilizácií, predpisovania antikoncepcie, umelého oplodnenia či klonovania, právnici, učitelia, vojaci a zamestnanci, pokiaľ ide o prácu v čase sviatkov.
Dzurinda v televízii TA3 v nedeľu povedal, že ide o "ťažkú tému, ktorá si vyžaduje dlhší čas, starostlivejšie posúdenie a najmä také prístupy, ktoré by Slovensko nerozdelili". Dodal, že to vyplynulo z právnych analýz, ktoré si sám dal urobiť. Včera pre SME neodpovedal, kto analýzy robil a čo z nich vyplynulo.
KDH opakuje, že zmluva patrí medzi priority, ktoré chce ešte do volieb presadiť. Partnerov chce žiadať o podporu už na najbližšej koaličnej rade.
Predseda SMK Bela Bugár v zmluve nevidí "taký problém, ktorý by bol neriešiteľný". Odďaľovaním sa podľa neho nič nevyrieši, ale zároveň si uvedomuje, že "ak niektorý koaličný partner povie, že s tým má problém, ťažko to asi budeme môcť schváliť".
KDH mieni hľadať podporu pre zmluvu aj u opozície, ale šéf HZDS Vladimír Mečiar včera povedal, že jeho strana ju podporiť nemieni, bol by dokonca za referendum. Neprijateľná je aj pre Smer.
Základnú zmluvu s Vatikánom pred piatimi rokmi podporila aj vtedajšia opozícia, teda HZDS a SNS. Slovensko už prijalo čiastkovú zmluvu o duchovnej službe v armáde a polícii, zmluvu o povinne voliteľnom predmete náboženstve, a v pláne je aj zmluva, ktorá má upraviť spôsob financovania cirkvi štátom. (haj, sp)