Denník citoval aj analýzu skupiny nezávislých právnikov pri Európskej komisii, ktorá upozorňuje, že zmluva nezaručuje dostatočne právo osôb, ktoré budú výhradou svedomia dotknuté. Ako príklad spomína situáciu, keď niektoré lekárske zákroky nemusia byť dostupné pre ženy na vidieku, ak si lekár uplatní výhradu svedomia, a nebude mať povinnosť informovať, kde sú také zákroky dostupné.
O tejto analýze už informoval aj denník SME. V skupine právnikov je z každej krajiny Európskej únie zastúpený jeden, zo Slovenska je to Martin Buzinger, ktorý pôsobí na Univerzite Komenského.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH v nedeľu v televízii JOJ povedal, že nevie, kto sú právnici, ktorí analýzu pripravili, pretože nijakého, okrem Buzingera, nepozná.
Buzinger povedal, že ho ministrove slová "dosť prekvapili". Kritériom pre výber právnikov je podľa neho najmä vysoká odbornosť v oblasti ľudských práv a nijaké prepojenie na štátne orgány. Ide o profesorov európskych univerzít, s praxou v OSN či na súde v Haagu. Buzinger hovorí, že minister by mohol poznať aspoň českého zástupcu Pavla Šturmu, šéfa Katedry medzinárodného práva na Karlovej univerzite, člena Arbitrážneho súdu v Haagu, ktorý sa pričinil aj o zriadenie Medzinárodného trestného súdu.
Buzinger nesúhlasí ani s Lipšicovými slovami o tom, že liberálne médiá, ktoré o analýze informovali, vyvolali hystériu, ktorá je "nenáležitá a nepravdivá". Podľa neho analýza naopak vyvolala verejnú diskusiu, čo je "veľmi dobré a osožné v každej demokracii". (haj)