Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel, ktorý sa ako predseda únie stretol s eurokomisiou, včera povedal, že oživiť ústavu bude "ťažké a zložité, ale nie nemožné".
V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch sa preto začne pýtať ostatných členských vlád, ako by si ďalšiu budúcnosť ústavy predstavovali.
Potom, čo Francúzi a Holanďania v referendách dokument reformujúci doterajšie fungovanie únie odmietli, nastolili vlády takzvané obdobie reflexie. "Jeho výsledkom by malo byť povedané, aká je úloha Európy, čo by mala prinášať, aké sú prínosy v každodennom živote jej obyvateľov," povedal včera Schüssel.
Na júnovom summite chce Rakúsko predložiť "cestovnú mapu", ako ďalej. Obsahovala by podľa kancelára smer pohybu, časový rozvrh, nie však nutne výsledok, ku ktorému sa má dospieť. Ako jej posledný bod by bol stanovený rok 2009, keď sa podľa platnej zmluvy z Nice má zmeniť zloženie Európskej komisie a malo by vstúpiť do únie Chorvátsko, s ktorým súčasné zmluvy už nerátajú.
Schüssel odmietol, že by sa malo v Európe vytvoriť určité tvrdé jadro krajín, ktoré by pokračovalo v tesnejšej integrácii bez ohľadu na to, či bude, alebo nebude ústava nakoniec prijatá. "Budem sa pýtať všetkých dvadsaťpäť krajín, budem chcieť počuť, ako si budúcnosť predstavujú," dodal rakúsky kancelár. Odmietol tak nápad belgického premiéra Guy Verhofstadta, aby sa takto správala "euroskupina", teda krajiny, ktoré zaviedli menu euro.
Predseda Európskej komisie včera vo Viedni volal po zmene ovzdušia v mienke ľudí. "Nesmie vznikať ďalšie rozdelenie Európy," apeloval. (gro)