Cesta môže súvisieť so severokórejským jadrovým programom, ktorý stalinistický štát odmieta ukončiť a blokuje aj šesťstranné medzinárodné rokovania. Kim Čong-il zrejme chce s Pekingom a Moskvou konzultovať ďalší postup v tejto otázke.
Zahraničné návštevy Kima tradične sprevádza najvyšší stupeň utajenia a Kim rovnako ako jeho otec nedôveruje lietadlám. O poslednej Kimovej návšteve Číny v roku 2004 informovali severokórejské úrady až po jej skončení. Juhokórejská vojenská tajná služba včera oznámila, že Kimov vlak prekročil za mimoriadnych bezpečnostných opatrení hranicu v čínskom meste Dandong. "Potvrdzujeme, že je Kim v Číne. Nevieme prečo," reagoval nemenovaný juhokórejský predstaviteľ.
Pôvodné očakávania, že Kim Čong-il cestuje na návštevu Číny, sa nesplnili. "Cez Čínu len prešiel a je v Rusku. Nestretol sa so žiadnym z čínskych oficiálnych predstaviteľov," povedal pre Reuters informátor, ktorý si želal zostať v anonymite. Kim sa však v Číne môže zastaviť na spiatočnej ceste do vlasti. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí priamo nepotvrdil, že Kim Čong-il prechádzal cez Čínu. Potvrdil však, že jeho návšteva bola plánovaná.
Čína a čiastočne aj Rusko majú aspoň minimálny vplyv na rozhodnutia Severnej Kórey, ktorá za ukončenie jadrového programu požaduje okrem ekonomickej pomoci aj civilný jadrový reaktor. To Spojené štáty ako podmienku na pokračovanie rozhovorov odmietajú. (mch, reuters)