S ďalšími pätnástimi osobnosťami navrhla vyznamenať aj Boženu Fukovú, Karola Pavlů a Romana Bergera Pribinovým krížom II. triedy. Vyznamenanie však Gašparovič dal generálmajorovi Ondrejovi Šedivému, hoci ten velil pohraničníkom, čo v roku 1967 zastrelili občana NDR pri pokuse o útek zo socialistického tábora.
Gašparovičov prístup k Fukovej kritizoval v sobotňajšej prílohe denníka SME Fórum dramaturg Martin Porubjak. Fuková bola jedinou Slovenkou, ktorá v októbri 1968 hlasovala ako poslankyňa Národného zhromaždenia proti "Dohode o podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk" v Československu. Okrem nej hlasovali proti ešte traja českí poslanci. Predtým Fuková hlasovala napríklad aj za zrušenie cenzúry. Po októbri ju vylúčili z parlamentu a prepustili z práce, rovnako aj jej manžela. Novú prácu si hľadala len veľmi ťažko.
Fukovú navrhol vyznamenať, po rozhovore so známymi, minister školstva Martin Fronc z KDH. Hovorí, že hlasovala proti hospodárskemu, sociálnemu a kultúrnemu úpadku republiky. Práve za hospodársky, sociálny a kultúrny rozvoj sa Pribinov kríž udeľuje. "Takéto postoje si zaslúžia ocenenie," povedal pre SME. Nikdy sa s ňou osobne nestretol. "Rešpektujem rozhodnutie pána prezidenta, ale nerozumiem mu a nepokladám ho za šťastné," hovorí Fronc.
"Postoje pani Fukovej v danom historickom období možno považovať za ochranu základných ľudských práv a slobôd," povedal riaditeľ odboru komunikácie kancelárie prezidenta Marián Bednár. Aj preto podľa neho prezident uvažuje, že jej udelí vyznamenanie pri príležitosti výročia schválenia ústavy prvého septembra. Vtedy sa udeľuje Rad Ľudovíta Štúra.
Božena Fuková dnes žije v Prahe, má 71 rokov. Povedala, že prevziať štátne vyznamenanie by bolo pre ňu cťou. "Považovala by som to za poctu pre seba aj pre ľudí, ktorí v tom čase prejavili statočnosť."
V októbri 1968 bola taká atmosféra, že nikto nevedel, čo sa s ním stane. "Tí predstavitelia v komunistickej strane, ktorí zastávali názor prookupačný, sa správali tak, že vytvorili atmosféru pomsty. Nevedeli sme, či nás nezavrú, či nás niekam neodvlečú."
V roku 1968 mala Fuková 33 rokov, s komunistickou ideológiou sa vnútorne rozišla. Po novembri 1989 bola kooptovaná do parlamentu, pôsobila v ňom do najbližších volieb, potom sa už v politike neangažovala.
Roman Berger je známy hudobný skladateľ, vyznamenať ho navrhol minister kultúry. Bednár povedal, že Gašparovič nesúhlasil, keďže minulý rok akceptoval návrh vlády vyznamenať ho ku Dňu ústavy, no skladateľ si ocenenie neprevzal.
Karol Pavlů je podpredsedom dozornej rady Agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, predsedom komunitnej nadácie, štatutárnym zástupcom Evanjelického cirkevného zboru v Bratislave a podpredsedom správnej rady VŠMU. Vyznamenať ho navrhol minister financií. "Pribinov kríž sa udeľuje občanom, ktorí sa významne zaslúžili o významný hospodársky a sociálny rozvoj. Podľa návrhu predloženého vládou, miera zásluh navrhovaného nezodpovedá požiadavke zákona o významnosti zásluh," povedal Bednár.