Japonci sa dožívajú najvyššieho veku na svete. Muži sa v priemere dožijú 78 a ženy 85 rokov. Najstarší Okinavčan Kameni Nakamura (na snímke) sa dožil až 109 rokov. FOTO - ČTK/AP |
TOKIO - V Japonsku aj dnes pracuje viac ako 70 percent mužov od 60 do 65 rokov. Podľa analytikov by ich bolo zamestnaných ešte viac, keby 90 percent podnikov neprepúšťalo zamestnancov vyššieho veku predčasne. Japonsko sa tým ochudobňuje o cenný rastový potenciál.
Ako informovali rakúske noviny Die Presse, v krajine sa teraz pripravuje zákon, ktorý stanoví, že zamestnávatelia budú musieť ponechať staršie osoby v pracovnom pomere, pokiaľ to však budú chcieť. V Japonsku je totiž starších ako 65 rokov vyše 24 miliónov osôb, čo je skoro štvrtina z celkového počtu obyvateľov. Predpokladá sa, že ich bude ešte viac, lebo počet dôchodcov v japonskej populácii sa každoročne zvyšuje zhruba o pol percenta. O 10 rokov tak bude nad hranicou, ktorá sa považuje za začiatok staroby, každý štvrtý obyvateľ krajiny.
Hoci je v súčasnosti v tamojších dôchodkových poisťovniach 1,2 bilióna eur, ktoré vystačia pre dôchodcov ešte na jedno desaťročie, budú Japonci pri tomto trende musieť hľadať na krytie penzijných výdavkov nové zdroje.
Japonská populácia bude čoraz rýchlejšie starnúť. Počet pôrodov na 1000 obyvateľov klesá. Vlani v krajine zomrelo o 20-tisíc osôb viac, ako sa ich narodilo.
Japonci sa podľa sociologických prieskumov necítia starí, ale skôr dlhovekí. Mnohí si zachovávajú duševnú a fyzickú sviežosť do vysokého veku. Vďačia za to nielen dobrej zdravotnej starostlivosti, ale najmä svojim zdravým stravovacím návykom a uplatňovaniu rozumnej životnej filozofie. (tasr)