om Rigom tam rokovali o kúpení akcií továrne na spracovanie kakaa. V súvislosti s obchodom Kraus možno porušil zákon.
"Jednoznačne tvrdím, že som okrem určitej miery dôverčivosti neurobil nič zlé ani nič protiprávne. Z celej veci som nemal žiadny prospech," tvrdil včera Kraus na mimoriadnej tlačovke. Služobne najstarší český poslanec, ktorý je v parlamente ešte z čias komunizmu v roku 1986, sa však stal pre svoju stranu necelého pol roka pred voľbami príliš veľkou príťažou.
Kraus tvrdí, že do Ghany cestoval ako turista a na rokovaniach bol iba ako pozorovateľ. No zmluvu o investícii Kraus podpísal ako "riaditeľ" firmy, ktorá mala o továreň záujem, a zálohu 50-tisíc dolárov do Ghany odoslal z účtu svojej matky. Keď sa potom Afričania nedočkali celej sľúbenej sumy 15 miliónov dolárov, urgovali ju podľa denníka MF Dnes na Krausovej parlamentnej adrese.
Sporných 50-tisíc podľa Krausa patrilo Rigovi, to isté tvrdí aj poslancova matka. Rigo, odpykávajúci si práve vo väzení desaťročný trest za bankové podvody, naopak tvrdí, že to boli Krausove peniaze a že aj konečných 15 miliónov malo pochádzať z úplatku za neupresnenú štátnu zákazku, ktorú mal Kraus dostať.
Rigo peniaze nemohol odoslať z vlastných účtov, tie totiž boli obstavené v dôsledku krachu jeho firiem. Podľa právnikov mohol poslanec prevedením peňazí Rigovi pomáhať obísť konkurzné konanie. Keďže je navyše nejasný aj pôvod sumy, je otázka, či nešlo o pranie špinavých peňazí. "Za preverenie by to stálo," tvrdí námestník finančnej polície Tomáš Martinec.
Kraus tvrdí, že iba naletel podvodníkovi, o minulosti ktorého vraj nič nevedel. To však na neho vrhá skoro také zlé svetlo, ako keby podvádzal. Rigo bol už vtedy vďaka častým konfliktom so zákonom veľmi známy.
Komentátor denníka Právo, blízkeho sociálnym demokratom, navyše upozornil, že Kraus patrí do skupiny verných expremiéra Stanislava Grossa, ktorých odstránenie, doslova "deratizáciu" sociálnej demokracie, od súčasného premiéra a lídra strany Jiřího Paroubka požadoval vplyvný bývalý premiér Miloš Zeman. Gross už je mimo hry, po voľbách na Paroubkov nátlak z politiky odíde ministerka školstva Petra Buzková a do pozadia ustupujú aj ďalší: minister financií Bohuslav Sobotka a šéf parlamentu Lubomír Zaorálek.
PETER MORVAY