Americký prezident George Bush sa na tlačovej konferencii vyjadril o nemeckej kancelárke Angele Merkelovej viackrát pochvalne. Obaja hovorili o novej etape vzťahov. FOTO - REUTERS |
Zmena atmosféry bola zjavná v gestách ivo vyhláseniach. Nemecko-americké vzťahy otvárajú novú kapitolu.
Po včerajšom stretnutí kancelárky Angely Merkelovej a prezidenta Georgea Busha sa na tom zhodli všetci aktéri premiérového stretnutia. "Dôvod, prečo sme sa tak dlho spolu rozprávali je to, že máme veľa spoločné," povedal na tlačovej konferencii Bush po trištvrtehodinovej schôdzke s Merkelovou a po rokoch chladných vyhlásení označil Nemecko za "cenného partnera".
Nemecká kancelárka oplácala rovnakou mincou: "Veľmi ma potešilo, že sme mali taký dobrý štart."
Spoločné vystúpenie pred novinármi bolo uvoľnené a priateľské. Bush niekoľkokrát pochválil Merkelovej schopnosti a ocenil jej skúsenosť s komunizmom. Merkelová zase ocenila, že sa vedia porozprávať aj o veciach, ktoré ich rozdeľujú. Napríklad o americkom väzení Guantánamo. Bush na kritiku reagoval bez emócií. Kontroverzné väzenie vníma ako súčasť ochrany amerického ľudu, a preto ho krajina stále potrebuje.
Obaja partneri našli zhodu aj v momentálne najcitlivejšej zahraničnej otázke. Zhodne tvrdia, že problém Iránu treba riešiť diplomatickou cestou.
Nemecká kancelárka nešetrila superlatívmi už krátko po prílete. "Naozaj na mňa zapôsobilo úžasné prijatie," povedala podľa Spiegel Online po prvých hodinách strávených vo Washingtone. Na nemeckej ambasáde ju privítalo 200 osobností z politiky, biznisu a vedy.
Toľko ľudí v nemeckej rezidencii veľvyslanec Wolfgang Ischinger nezažil za posledných desať rokov. A samé zvučné mená. V dave boli bývalí šéfovia diplomacií Madeleine Albrightová a Colin Powel, bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski, šéf americkej centrálnej banky Alan Greenspan, senátori i kongresmani.
Merkelová sa svojim hostiteľom patrične odplatila. "Som na návšteve u priateľov. Cítim to," povedala vo svojom prvom prejave na americkej pôde. Pozitív na adresu pošramotených vzťahov nebolo málo. Nemecká kancelárka hovorila o "novej etape vzájomných vzťahov", o "otvorenom a čestnom dialógu". Celý prejav bol viac o tom, čo oboch dlhoročných spojencov spája, než čo ich rozdeľuje.
Keď bola Merkelová v Amerike v roku 2001 ako šéfka opozície, hovorila po anglicky. Vo funkcii prvej nemeckej kancelárky jazyk zmenila - hovorila v materčine. A mala úspech. Ešte aj 80-ročný Greenspan vyskočil zo stoličky a tlieskal.
Trinásteho piatok Angele Merkelovej vyšiel. V Spojených štátoch sa uviedla lepšie ako očakávala a doma sa stala najobľúbenejšou nemeckou političkou. Podľa televízie ZDF za sebou s prehľadom nechala najobľúbenejších mužov v politike - šéfa sociálnych demokratov Matthiasa Platzecka i dolnosaského premiéra Christiana Wulffa.