LONDÝN 28. februára (SITA/Reuters) - Britský minister pre európske záležitosti Peter Hain vo štvrtok zdôraznil, že rokovania o návrhu ústavy Európskej únie (EÚ) nebudú smerovať k vytvoreniu superštátu.V súvislosti s úvodným zasadnutím Konventu o b
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
udúcnosti EÚ, ktoré sa v piatok uskutočnilo v Bruseli, Hain povedal, že ľudia by sa nemali príliš zaoberať názvami, ale mali by rozumne diskutovať o ďalšom smerovaní EÚ. "Musíme si ujasniť, čo znamená ústava. Nebuďme príliš posadnutý názvom," povedal Hain pre britskú rozhlasovú stanicu BBC. Upozornil, že ak by vznikla taká ústava EÚ, ktorá by bola v skutočnosti "podrobným návrhom superštátu", Británia bude určite proti nej. Ak však bude jej cieľom "objasniť zamotanú sieť európskych zmlúv, ktoré sú pre bežného občana príliš zložité, aby ich pochopili", Británia ju podporí.
Stopäť-členný konvent o budúcnosti EÚ združujúci poslancov Európskeho parlamentu (EP), ako aj národných parlamentov, zástupcov vlád členských a kandidátskych krajín, Európskej komisie (EK) sa bude v priebehu roka stretávať, aby napokon predložil návrh dokumentu, ktorý by sa mohol stať ústavou EÚ.
Na čele konventu bude stáť 76-ročný bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d´Estaing. Dvaja viceprezidenti, bývalý belgický premiér Jean-Luc Dehaene a bývalý taliansky ministerský predseda Giuliano Amato patria medzi horlivých zástancov integrácie. V dvanásťčlennom predsedníctve budú mať väčšinu federalisti. Niektorí britskí euroskeptici sa obávajú, že konvent presadí vytvorenie európskeho superštátu a vezme právomoci národným vládam. Podľa Haina sa však medzi členskými štátmi rysuje konsenzus, na základe ktorého nepodporia balík reforiem "s hlavou v oblakoch". Ako povedal, "chceme reformu s nohami na zemi, ktorou sú národné štáty".