Organizátorovi odborných veľtrhov, rakúskej spoločnosti Reed Exhibitions, sa na rakúskom trhu darí. V roku 2004 navštívilo takmer štyridsiatku veľtrhov vo Viedni, Salzburgu, Grazi a Linzi vyše 600 000 ľudí. Priebežné čísla nasvedčujú, že v roku 2005 ich bolo ešte viac. Od 15. januára 2004, kedy sa uskutočnila oficiálna premiéra veľtrhu v novom výstavnom centre Viedeň, až do konca roka zorganizovala spoločnosť 19 vlastných podujatí. Sedem odborných veľtrhov malo medziregionálny charakter so zameraním na nové krajiny EÚ zo strednej a východnej Európy. Podujatí sa zúčastnilo takmer pol milióna návštevníkov a vyše troch tisícoviek vystavovateľov z Rakúska i zahraničia. Aj preto sa Viedeň podľa názoru pána Matthiasa Limbecka, ktorý je v Reed Exhibitions zodpovedný za nové oblasti podnikania a marketing, opäť stala jednotkou v Rakúsku: "Viedeň ponúka napríklad veľký potenciál návštevnosti monotematických spotrebiteľských veľtrhov, navyše je blízko k novým trhom únie zo strednej a východnej Európy."
Vo Viedni to žije
K oživeniu výstaviska prispelo najmä nové výstavné centrum Viedeň. Budova sa vyznačuje vysokou architektonickou náročnosťou. K dispozícii sú štyri multifunkčné výstavné haly, flexibilne vybudované kongresové centrum, obchodné priestory v dĺžke 450 metrov ako aj vstupné haly, reštaurácie, kaviarne, 4 500 metrov z veľkej časti zastrešených parkovísk a v lete tohto roku otvorený hotel oproti vstupnej hale A. Na jar 2008 sa nové výstavné centrum Viedeň pripojí na sieť metra a tým bude ešte dostupnejšie aj prostriedkami verejnej dopravy, ktoré už dnes privážajú návštevníkov do tohto centra.
Príkladom nového odvetvia, ktoré sa dostáva na veľtržnú pôdu, môže byť obchod s umením. Medzinárodný veľtrh súčasného umenia VIENNAFAIR sa v novom výstavnom centre vo Viedni uskutočnil po prvýkrát vlani koncom apríla. Venoval sa umeniu strednej a východnej Európy. Kontakt s významnými galériami a umeleckými inštitúciami vo východnej a juhovýchodnej Európe by sa mal ďalej rozširovať a posilňovať. Ambíciou nie je len spoznávať, ale aj kupovať maľby, kresby, sochy, inštalácie, video umenie či fotografie 100 najvýznamnejších galérií súčasného umenia 20. a 21. storočia, z ktorých viac ako štvrtina pôsobí vo východoeurópskych krajinách. Veľtrh VIENNAFAIR má byť doplnený rozsiahlym, organizátori sľubujú, že nekonvenčným programom pre vystavovateľov, zberateľov a umeleckých nadšencov.
Viedeň si už niekoľko rokov udržuje popredné miesto v celosvetovom rebríčku aj ako kongresové mesto. Kancelária Vienna Convention Bureau pre viedenský turizmus registrovala v minulom roku 1 633 národných a medzinárodných kongresov, firemných zasadnutí a iniciatív s celkovo 241 000 účastníkmi a 880 000 prenocovaniami. Tento počet prispel 456 miliónmi Euro k hrubému domácemu produktu a spôsobil príjem z daní takmer 125 miliónov Euro.
Sme blízko
"Hlavne rakúskym malým a stredným podnikom ponúka dynamický hospodársky rast na Slovensku veľké možnosti," konštatuje delegát rakúskej obchodnej komory na Slovensku Konštantín Bekoš. Približne 1 600 rakúskych podnikov je už na Slovensku aktívnych a Rakúsko patrí k najväčším investorom na Slovensku. "Výstavisko vo Viedni s medzinárodným významom bude dôležitou súčasťou spoločnej budúcnosti," hovorí K. Bekoš. Rakúsko a Slovensko spolupracujú v mnohých oblastiach. "Preto chceme podporovať veľtrhy", podčiarkuje M. Limbeck a dodáva: "Hospodárske vzťahy medzi našimi krajinami sú výborné. Oplatí sa obsahovo a organizačne posilniť spoločné iniciatívy aj v oblasti odborných veľtrhov". Podľa tlačovej správy Reed
Exhibitions spracovala ere