EÚ: Ministri vnútra odsúhlasili vytvorenie databázy utečencov
BRUSEL 28. februára (SITA/Reuters) - Po tom, ako Francúzsko stiahlo svoje pripomienky, odsúhlasili vo štvrtok ministri vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) vytvorenie databázy Eurodac na evidenciu všetkých utečencov prichádzajúcich do EÚ. Veľká Bri
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tánia vyslovila želanie, aby databáza začala fungovať ešte v tomto roku, čo by pomohlo tomuto ostrovnému štátu využiť pravidlá EÚ a posielať späť žiadateľov o azyl prichádzajúcich z iných členských štátov.
"Musíme čo najskôr zavŕšiť testovanie systému, aby Eurodac mohol priniesť skutočnú zmenu už koncom tohto roka," povedala štátna tajomníčka britského ministerstva vnútra Angela Eaglová. "Sme rozhodnutí zakročiť proti tým, ktorí sa pokúšajú zneužiť (azylový) systém," dodala.
Databáza Eurodac zaregistruje, ktorý členský štát použil utečenec na vstup do únie ako prvý, spolu s jeho odtlačkami prstov, ako aj osobnými údajmi. Cieľom je zaistiť, aby členské krajiny rešpektovali takzvanú Dublinskú konvenciu, podľa ktorej musia utečenci požiadať o azyl v prvej členskej krajine, cez ktorú vstúpili do EÚ. Databáza by tiež mala zabrániť v zneužívaní azylového systému takzvanými ekonomickými utečencami.
Väčšina utečencov prichádza do Európy cez more z Balkánu alebo severnej Afriky a vstupnými členskými krajinami sú najčastejšie Grécko, Taliansko, Francúzsko a Španielsko, ktoré sa sťažujú na to, že musia znášať značné finančné náklady spojené s prijímaním utečencov.
Veľká Británia, ktorá je zriedkavo vstupnou krajinou EÚ, zaznamenala v roku 2000 rekordných 76 tisíc žiadostí o azyl, z ktorých vyhovela iba 20 tisícom. Usilovne preto vyvíjala na úniu tlak, aby tento prílev zastavila.
Podľa diplomatov Francúzsko proti vytvoreniu databázy hlasno protestovalo kvôli technickým problémom spojeným so snímaním odtlačkov prstov a navrhovalo, aby európska pätnástka zaviedla odtlačky dlaní. Veľká Británia, Nemecko a Belgicko už snímanie odtlačkov prstov utečencom praktizujú a podľa diplomatov Londýn a Berlín nebudú potrebovať viac ako štyri mesiace, aby zahájili testovanie Eurodacu.
Aj keď systém ešte viac zaťaží členské krajiny, ktoré sú vstupnou bránou pre utečencov, niektorí diplomati tvrdia, že systém poskytne únii lepší prehľad o tom, kde pätnástka potrebuje posilniť hranice na zastavenie ilegálnej imigrácie.