Ženeva 1. marca (TASR) - Tri roky od začiatku platnosti Otawskej konvencie 31 krajín úplne zničilo svoje sklady nášľapných mín a 22 ďalších na tom pracuje, oznámil dnes v komuniké Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).
Otawská konvencia, ktorá vstúpila do platnosti 1. marca 1999, zahŕňa 122 krajín a 20 ďalších ju podpísalo, ale ešte neratifikovalo. Cieľom konvencie je celosvetové zastavenie výroby, skladovania, obchodu a používania nášľapných mín.
Dohodu nepodpísalo 51 krajín a oslabuje ju najmä absencia vojenských mocností ako Spojené štáty, Rusko, Čína, India či Pakistan.
Výroba a obchod s nášľapnými mínami už takmer neexistuje, hoci vo svete zostáva ešte 14 výrobcov. Je to však o 41 menej než v roku 1999, skonštatoval Jean Lint, belgický zástupca na konferencii o odzbrojovaní, ktorá sa koná vo švajčiarskej Ženeve za účasti Belgicka, Thajska, Nórska a Kanady.
Najviac nášľapných mín v súčasnosti vlastní Čína (110 miliónov), Rusko (60-70 miliónov) a USA (11,2 milióna). Otawská konvencia vznikla na impulz mimovládnych organizácií, Medzinárodnej kampane za zákaz nášľapných mín (ICBL) a s podporou viacerých štátov.