Niektorí živnostníci pri čerpaní pôžičiek špekulujú, ako dostať viac, než majú nárok. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Živnostníci môžu v niektorých bankách získať úver bez toho, aby mali dostatočné príjmy. Stačí, keď podajú daňové priznanie, v ktorom uvedú vyššie príjmy, ako v skutočnosti majú. Pôžičku potom dostanú podľa takéhoto nepravdivého priznania, hoci opravné daňové priznanie so skutočnou výškou príjmu potom podajú až ku koncu marca.
Banky väčšinou od živnostníkov pýtajú daňové priznania za posledné dva roky. Rozhodujúce je však to za posledný rok. Pri žiadostiach o úvery býva problém práve na začiatku roka: Keďže väčšina živnostníkov podáva priznania až v marci, a tak počas prvých dvoch mesiacov nemajú doklad, na základe ktorého by mohli o peniaze požiadať.
Banky majú zviazané ruky
Ak klient banku podvedie tým, že v daňovom priznaní nadsadí svoje príjmy, banka nemá žiadnu možnosť si skontrolovať, či neskôr nepodal opravné daňové priznanie. Daňový úrad totiž banke podľa zákona nemôže sprístupniť údaje o jednotlivých daňovníkoch. Navyše, ak živnostník podá do konca marca opravné daňové priznanie, nehrozia mu za to od úradu žiadne sankcie.
Oslovené banky sa k možnosti podvodov nechceli vyjadrovať. "Dosiaľ sme neevidovali takéto prípady, ale banka registruje vami spomínané riziká," povedala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová. Hoci klienti tu môžu aj na začiatku roku získať úver na základe daňového priznania za minulý rok, VÚB banka od nich požaduje aj doklad o zaplatení dane.
Získať úver podvodom môžu živnostníci aj zo Štátneho fondu rozvoja bývania. V tomto prípade však musia svoje príjmy na daňovom priznaní umelo znížiť. Fond totiž poskytuje pôžičky len slabšie zarábajúcim. Pracovníčka fondu, ktorá nechcela byť menovaná, nám potvrdila, že aj na začiatku roka sú živnostníci povinní predložiť daňové priznanie za predchádzajúci rok. Ak však neskôr podajú opravné daňové priznanie, musia to fondu oznámiť. Keď to neurobia, vystavujú sa riziku trestného stíhania. Zároveň však dodala, že fond si nemá ako skontrolovať, či tak niekto urobil.
Spätná kontrola
Takmer všetky banky používajú systém, ktorý živnostníkom umožňuje čerpať vyššie úvery ako majú nárok. "Ak už podnikateľ má podané daňové priznanie za rok 2005, predkladá ho spolu s priznaním za rok 2004. Ak nie, preukazuje roky 2004 a 2003," hovorí Slavomír Ťurek z UniBanky. Podobne postupuje aj Slovenská sporiteľňa, Dexia banka, OTP Banka aj Poštová banka.
Naopak, v Tatra banke preventívne akceptujú do konca marca len daňové priznania za rok 2004. "Vzhľadom na to, že každý rok banka postupuje týmto spôsobom, nestretli sme sa s podobným prípadom," povedal jej hovorca Roman Začka.