Niektorí odborníci si myslia, že realitné fondy veľký rozmach nezaznamenajú. FOTO - SME/PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Ešte tento rok bude možné začať zhodnocovať peniaze aj vo fondoch, ktoré investujú do nehnuteľností. Hoci zákon začne platiť pravdepodobne v máji, prvé fondy vzniknú až na konci roka. Ešte predtým to musí schváliť parlament.
Každý, kto bude chcieť investovať do realitného fondu, bude musieť doň vložiť minimálne tritisíc eur, čo je viac ako 112-tisíc korún. Táto suma bude zakotvená priamo v zákone.
Realitné fondy budú za peniaze od investorov nakupovať nehnuteľnosti. Tie budú buď prenajímať, alebo ich ďalej predajú. Ďalšou možnosťou je, že nakúpia akcie spoločností, ktoré obchodujú s nehnuteľnosťami.
V zahraničí fungujú realitné fondy už roky. Na Slovensku sa doteraz mohli predávať len fondy zahraničných spoločností. Podľa výkonného riaditeľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ľubora Kyselého sa však reálne nepredávajú. "Dajú sa kúpiť na báze individuálneho prístupu, ale nejako verejne vo veľkom sa tu nepredávajú," hovorí Kyselý.
Od nového roku nad investovaním v podielových fondoch dohliada Národná banka Slovenska. Bude musieť schvaľovať aj vznik realitných fondov. Žiadosti o vznik fondu budú môcť správcovské spoločnosti predkladať až po účinnosti zákona. "Zákonná lehota, v rámci ktorej musí Národná banka rozhodnúť o žiadosti o udelení povolenia, je šesť mesiacov," povedal hovorca Národnej banky Ivan Paška.
Aký bude záujem?
Analytici a správcovské spoločnosti očakávajú veľký záujem investorov o realitné fondy. "Predpokladám, že záujem investorov presiahne kapacity odborného poradenstva a predaj realitných fondov sa bude v mnohých prípadoch približovať úrovni predaja horúcich rožkov v hypermarkete," hovorí člen predstavenstva VÚB Asset Managementu Peter Goceliak.
Naopak, Kyselý si myslí, že nijaký rozmach realitných fondov sa konať nebude: "Nepredpokladám, že bude nejaký veľký boom realitných fondov. Rozhodne sa nedá očakávať, že 30 percent peňazí pôjde do realitných fondov." Zároveň predpokladá, že zo začiatku nebude investorom k dispozícii veľká ponuka realitných fondov.
To potvrdzujú aj správcovské spoločnosti, ktoré ešte nevedia, keď a či vôbec otvoria nejaký realitný fond. "V súčasnosti analyzujeme možnosti, ktoré nám navrhovaná novelizácia prinesie. Definitívne rozhodnutie môžeme urobiť, až keď bude známe konečné znenie novely," povedal podpredseda predstavenstva Tatra Asset Managementu Ján Kováč. Podobne odpovedali aj ostatné spoločnosti.
Otázne výnosy
Zatiaľ nie je jasné, ani koľko budú realitné fondy vynášať. Väčšina oslovených analytikov si myslí, že výnos bude vyšší ako na termínovaných vkladoch alebo v peňažných podielových fondoch. "Určite však nemožno očakávať výnos rádovo v desiatkach percent," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
"Výnos bude závisieť od toho, akým smerom sa fond bude uberať. Vo svete sú fondy, ktoré sa zameriavajú na hotely, fondy, ktoré sa zameriavajú na nákupné strediská, ale aj fondy, ktoré sa zameriavajú na skladové haly," hovorí Kyselý.
Goceliak tvrdí, že veľa ľudí si myslí, že s investíciou do nehnuteľností nie je spojené nijaké riziko. "V zahraničí sa však stretávame s prípadmi, keď realitný fond zmení na mesačnej báze svoju hodnotu o 20 percent, a to nielen nahor, ale aj nadol," povedal. Ďalším rizikom je podľa neho aj to, že zákon ešte neprešiel "zaťažkávajúcimi skúškami a poskytuje pomerne široké možnosti na stanovenie hodnoty podielu, čo samozrejme môže mať vplyv na výkonnosť investície".
Pavol Bulla z Pioneer Invest hovorí, že realitné fondy, ktoré ponúkajú na trhoch západnej Európy, vynášajú dve až šesť percent nad úrovňou dlhodobých úrokových sadzieb.