VIZUALIZÁCIA - J. KURÁŇ, M. RUDOHRADSKÝ, pedagóg doc. P. PUŠKÁR
Televízne zábery na zdevastovaný trávnik a po uši zablatených futbalistov bratislavskej Artmedie proti Portu v decembrovej odvete skupiny Ligy majstrov obleteli celú Európu. Tehelné pole sa stalo vplyvom nepriaznivého počasia obrovskou bažinou, v ktorej sa futbal dokonale utopil. O podobné pohľady nik nestojí. Najmä nie hráči a diváci.
To by sa malo zmeniť. Ľady sa pohli a do konca roku 2008 má na súčasných základoch vyrásť nový, moderný Národný futbalový štadión, ktorý by bol pýchou Slovenska. Na tému jeho výstavby sme hovorili s JURAJOM OBLOŽINSKÝM (na snímke TASR), viceprezidentom Slovenského futbalového zväzu a predsedom jeho Licenčnej komisie.
Je to tak, že k výstavbe nového štadióna Slovensko vlastne prinútili čoraz tvrdšie licenčné podmienky zo strany Svetovej a Európskej futbalovej asociácie?
Nie celkom. Je to jeden z dôvodov. A dosť vážny. Aj keby však neexistovali tlaky FIFA alebo UEFA, doterajšie skúsenosti hovoria jasnou rečou, že Slovensko nevyhnutne potrebuje nový futbalový štadión. Taký, ktorý by zodpovedal moderným trendom. V porovnaní s okolitými štátmi sme pozadu. Tam patria tieto stánky k architektonickým skvostom. K dominantám veľkých miest, ktorými sa hrdia pred návštevníkmi zo zahraničia.
Vrcholné futbalové orgány sledujú sprísňovaním licenčných kritérií vytvorenie potrebného komfortu pre hráčov, divákov, hostí, médiá, ale rovnako tak dbajú aj na bezpečnosť.
Súhlas. Zahŕňajú prakticky všetky oblasti, ktoré má spĺňať nový štadión moderného rangu. Rozprával som sa s manažérom Herthy Berlín Dieterom Hönessom. V nemeckej metropole vyrástol krásny nový štadión, na ktorom sa bude hrať i finále tohtoročných majstrovstiev sveta. Hovoril mi, že napriek zvýšenému vstupnému na bundesligové zápasy o asi päťdesiat percent, sa zdvihla aj návštevnosť. Fanúšikovia sa v kultivovanom prostredí cítia príjemnejšie. Nielen v Nemecku.
Je štadión na bratislavskom Tehelnom poli už absolútne nevyhovujúcim miestom pre klubový a najmä reprezentačný futbal?
Štadión Slovana má najslávnejšiu éru za sebou. Teoreticky by na ňom mohla slovenská reprezentácia hrať ešte dva roky. Lenže čo potom? Je pravda, že ľudia už pri príchode nemajú dobrý pocit. Sú zbavení osobného pohodlia, ktoré k dnešnému futbalu neodmysliteľne patrí. Moknú, mrznú, brodia sa vo vode a blate. Tehelné pole nevyhovuje ani z pohľadu vysielania televíznych prenosov. Problémom vonkajších priestorov je nedostatočná kapacita parkovacích miest a technické vnútorné vybavenie tiež nie je na potrebnej úrovni.
Kedy sa futbalový zväz začal zaoberať myšlienkou výstavby nového štadióna?
Predpokladané sťahovanie bratislavských mužstiev
BRATISLAVA - V súvislosti s plánovanou výstavbou Národného futbalového štadióna na mieste terajšieho Tehelného poľa sa predpokladá veľké sťahovanie bratislavských futbalových tímov. Artmedia Bratislava sa stala majiteľom areálu Rapidu Bratislava v Prievoze na Hrachovej ulici, Inter Bratislava má blízko k pôsobeniu na štadióne ŠKP Dúbravka. Štadión Interu je z terajších jediný, ktorý je plne k dispozícii.
Keďže štadión Artmedie v Petržalke nemôže slúžiť na medzinárodné zápasy a výnimku má aj na domácu ligovú súťaž, predpokladá sa jej sťahovanie z pravého brehu Dunaja. Najpravdepodobnejšie je, že ligu by hrávala v Prievoze na Rapide, medzinárodné zápasy, ak obháji titul, budú do konca výstavby Národného štadióna otáznikom. Ale pri zbúraní Tehelného poľa to bude problém každého majstra.
Najistejšie je, že z terajšieho stánku musí odísť Slovan, najpravdepodobnejšie v najbližšom čase aj Artmedia. Inter ako jediný zostáva na tom istom mieste, v najhoršom, ak by si nechal zaplatiť ponuky Slovana a Artmedie, by sa sťahoval do Dúbravky. Jednou z variánt je, že by všetky tri tímy hrali ligu na Pasienkoch.
Najbližšie leto ukáže, akým smerom sa sťahovanie pohne. (ja) VIZUALIZÁCIA - M. BÁTORA, pedagóg doc. I. GÜRTLER
Slovan - na Pasienky
Inter - zostať, alebo Dúbravka
Artmedia - Prievoz, alebo Pasienky
Rapid - pôsobisko Artmedie
Dúbravka - možné pôsobisko Interu
Táto myšlienka rezonovala už dlhšie, ale intenzívnejšie asi pred tromi rokmi, keď vznikol licenčný systém pre medzinárodné súťaže UEFA. Už vtedy sme si uvedomili, že ak sa nepohneme dopredu, ostaneme mimo. A takéto futbalové riziko by si nedovolila žiadna krajina.
Lokalít pre sídlo Národného štadióna bolo viac. Prečo nakoniec vyhralo Tehelné pole?
Hľadali sme optimálne možnosti. Slovenský futbalový zväz s pomocou poradenskej agentúry Sportfive z Nemecka, ktorá je poradcom aj pri výstavbe štadiónov pre majstrovstvá sveta 2006, posúdila štyri alternatívy možnej lokality a odporučila Tehelné pole. Toto stanovisko si osvojil futbalový zväz a pri rokovaniach aj magistrát Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.
Aké riziko by hrozilo, ak by Slovensko v najbližšom období nový štadión nepostavilo?
V prvom rade by to bola hanba pre náš futbal a celú krajinu. Boli by sme asi jediní v Európe, ktorí by hrali kvalifikačné zápasy v zahraničí. To isté by čakalo i klub, ktorý by napodobnil Artmediu a dostal sa do skupiny Ligy majstrov. Hoci UEFA preferuje, aby sa hralo doma, inú možnosť by sme nemali. A to by nám fanúšikovia neodpustili. Aj ekonomicky slabšie krajiny už majú solídne futbalové štadióny.
Ak sa podľa plánu začne búrať Tehelné pole už v tomto roku, reprezentácia bude hrať kvalifikáciu majstrovstiev Európy 2008 v Trnave. Spĺňa štadión Spartaka kritériá na takéto zápasy?
V takom prípade ostáva jediný pre potreby reprezentácie. S relatívne dobrou kapacitou okolo 20-tisíc divákov. Musíme však spolu s mestom Trnava a klubom zainvestovať do jeho obnovy. Malo by ísť o modernizáciu tribún, položenie vyhrievaného trávnika a niektoré ďalšie úpravy na skultúrnenie prostredia.
Dá sa dnes stopercentne povedať, že začiatok výstavby nového Národného štadióna už nemôže nič ohroziť?
Pokiaľ nebude vydané stavebné povolenie, tak hrozba existuje vždy. Na druhej strane sme radi, že všetci sú naklonení myšlienke tohto projektu. Všeobecná vôľa je zo strany mesta Bratislava, politických kruhov, futbalového zväzu. A aj verejnosť vytvára tlak, aby Slovensko malo čo najskôr moderný futbalový stánok. To nás teší a povzbudzuje.
Celkové náklady sa majú vyšplhať na 2,2 miliardy korún. Bez podpory najväčšieho investora, štátu, by to nebolo možné. Je už známe, akou sumou sa bude podieľať na výstavbe?
Práve sa spracováva štúdia, ktorá má byť hotová v marci. Potom budeme vedieť presnejšie čísla.
Nový štadión si musí na seba zarobiť. Bude tak viacúčelový?
Je veľmi dôležité zabezpečiť sebestačnosť prevádzkových nákladov. Musíme myslieť aj na to, aby si štadión v budúcnosti už nepýtal ďalšie peniaze od štátu. Z toho pohľadu sa javí o niečo ľahšie nový štadión postaviť, ako ho využívať. Bude hrať na ňom slovenská reprezentácia, bratislavské kluby, ale priestor tu nájdu i rôzne kultúrne akcie.
Na čo všetko sa môžu tešiť diváci - fanúšikovia?
Navrhujeme kryté tribúny s kapacitou 35-tisíc miest. Všetky na sedenie. S dobrým výhľadom a veľkou obrazovkou. Kvalitné osvetlenie, boxy pre VIP osoby, biznismenov, sponzorov, pracovníkov médií - to všetko bude samozrejmosť. Futbalisti sa môžu tešiť na vyhrievaný trávnik. Chýbať by nemal kvalitný vnútorný televízny okruh, bezpečnostný evakuačný systém či podzemné garáže. Návštevníci by sa na štadióne mali cítiť príjemne. Tak, aby prišli aj skôr pred zápasom a po ňom zasa zotrvali v jeho priestoroch. Podebatovali si o stretnutí, prezreli opakované záznamy.
O zaťahovacej streche neuvažujete?
Bola by fajn, lenže znamenala by nápor na financie. Neviem, s čím prídu architekti.
Plán hovorí, že nový štadión by mohol byť hotový za necelé dva roky. Dá sa to stihnúť?
Dá. Bol som v holandskom meste Kerkrade, kde postavili fantastický štadión za dvanásť mesiacov. Búrať Tehelné pole chceme začať už tento rok.
Bude po niekom konkrétnom pomenovaný?
Zatiaľ sme o názve nediskutovali. Určite neostane len pri pomenovaní Národný futbalový štadión. Nevylučujem, že v priebehu výstavby sa k tomu dostaneme a vypíšeme verejnú diskusiu.