FOTO
BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva pripravilo podnikom a zamestnancom, ktorí si v nich šetria na penziu v treťom pilieri, nepríjemné prekvapenie. Od septembra minulého roka im štát strháva zdravotné odvody aj z príspevkov, ktoré za nich platí zamestnávateľ do doplnkových dôchodkových poisťovní. Zamestnanci to pocítili na svojej mzde a ich odvody stúpli o štyri percentá z odvedeného príspevku.
Reálne nejde o veľa peňazí, odvod predstavuje len niekoľko desiatok korún. Okrem toho však desaťpercentný odvod musí z príspevku platiť aj firma. Podľa odborníkov toto opatrenie znižuje atraktivitu tretieho piliera v budúcnosti môže viesť k poklesu záujmu o dobrovoľné sporenie na penziu.
"To nemyslíte vážne, je to dosť zlé," reaguje na to, že štát strháva odvod aj z príspevku zamestnávateľa sporiteľka Sylvia z Piešťan. Popri nej o zmene nevedel žiaden z klientov, ktorých SME oslovili. Ministerstvo totiž túto zmenu oficiálne neoznámilo.
Opatrenie naráža na odpor
Bývalý generálny riaditeľ Prvej doplnkovej dôchodkovej poisťovne Tatry-Sympatia Michal Němec nepovažuje zmenu, ktorú minulý rok v parlamente presadilo ministerstvo zdravotníctva, za rozumnú. Vláda by podľa neho mala mať záujem na tom, aby si na dôchodok dobrovoľne šetrilo čo najviac ľudí. V budúcnosti by to znížilo nápor na štátne financie.
Strhávanie odvodov z príspevkov zamestnávateľa rozmachu tretieho piliera nepomôže, skôr naopak. "Považujem to za škodlivé," skonštatoval Němec.
Podobný postoj má aj ministerstvo práce. "Vnímame to ako problematické ustanovenie zákona o zdravotnom poistení, ktoré nie je v súlade so záujmom štátu podporovať dobrovoľné sporenie na dôchodok," zdôraznil hovorca rezortu Martin Danko.
Naháňajú peniaze, kde sa dá
Prečo ministerstvo zdravotníctva presadilo strhávanie odvodov firiem smerujúcich do tretieho piliera? "Postupne zjednocujeme vymeriavací základ zdravotného poistenia s daňovým základom, a keďže sa z príspevkov na tretí pilier platí daň, tak sa z nich platí aj zdravotné poistenie," vysvetľuje hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský. Ministerstvo chce v tomto trende pokračovať.
Němec takýto pohľad kritizuje: "Je to naháňanie peňazí do zdravotných poisťovní za každú cenu, čo je zle," reaguje na zámery rezortu zdravotníctva.
Danko si myslí, že z príspevkov firiem na dobrovoľné sporenie na penziu by sa odvody platiť nemali. Nepovedal však, či sa ministerstvo práce bude usilovať o návrat k pôvodnému stavu.
Experti volajú po zmene
Němec tvrdí, že doplnkové poisťovne zrejme budú pracovať na tom, aby sa odvody z firemných príspevkov na tretí dôchodkový pilier platiť nemuseli. "Treba hľadať cestu na zmenu, len to bude ťažké, pretože platný systém zdravotných zákonov je veľmi neprehľadný," tvrdí Němec.
Podniky platia svojim zamestnancom príspevky do tretieho piliera v rámci sociálnych programov. Strhávanie odvodov zvýši ich náklady. Ak napríklad firma platí sto zamestnancom príspevok v priemere tisíc korún, jej ročné výdavky na príspevky stúpnu o 120 tisíc korún.
Môže sa však aj stať, že podniky príspevky znížia o výšku zaplatených zdravotných odvodov. "Nič také sme zatiaľ nezaznamenali," povedala generálna riaditeľka Prvej doplnkovej dôchodkovej poisťovne Tatry-Sympatia Tatjana Machúchová.
Živnostníkov sa zmena nedotkla. Sú si sami sebe firmou. Za nich žiaden iný subjekt príspevky neplatí. Ak si sporia na penziu v treťom pilieri, môžu si v ročnom zúčtovaní dane odpočítať z daňového základu najviac 12-tisíc za rok - rovnako ako zamestnanci, za ktorých odpočet zväčša zúčtuje zamestnávateľ.
Základné pravidlá dobrovoľného sporenia na penziu
* sporitelia si môžu znížiť základ dane o sumu príspevkov, ktoré zaplatili, najviac však o12-tisíc korún ročne
* do roku 2004 to bolo 24-tisíc ročne
* zamestnancom môžu na sporenie priplácať aj ich zamestnávatelia. Za to si môžu znížiť daňový základ. Maximálne však o šesť percent z miezd tých pracovníkov, čo si sporia v treťom pilieri
* zo zamestnávateľských príspevkov strháva štát od roku 2004 19-percentnú daň
* rovnako sa v treťom pilieri zdaňujú aj výnosy z penzijných úspor
* od polovice minulého roka zráža štát zdravotné odvody, čo vlani potichu presadil rezort zdravotníctva
* ľudia si môžu sporiť v doplnkových dôchodkových poisťovniach, tie sa do polovice tohto roka musia zmeniť na doplnkové dôchodkové sporiteľne
* stanú sa z nich akciové spoločnosti a investície klientov budú spravovať oddelene od majetku firmy
* v treťom pilieri sú okrem nich od januára 2005 aj dlhodobé finančné produkty bánk, poisťovní, obchodníkov s cennými papiermi a správcovských spoločností
* podmienky na získanie daňových úľav: ľudia si musia šetriť najmenej desať rokov a dôchodok čerpať po dovŕšení veku 55 rokov (ľja)
Zdravotné odvody v treťom pilieri (v Sk)
Plat zamestnanca 16 816* 21 390 12 560
Príspevok zamestnávateľa 1 000 642 754
Vymeriavací základ na zdravotné poistenie 17 816 22 032 13 314
(16 816+1000) (21 390+642) (12 560+754)
Zdravotné odvody z príspevku
zamestnávateľa na tretí pilier* 140 90 106
z toho zamestnanec 40 26 30
zamestnávateľ 100 64 76
* Priemerná mzda v ekonomike v treťom štvrťroku 2005
Prepočty: SME