Rada Európy: Európa pomáhala CIA

ŠTRASBURG, BRUSEL - Európske krajiny, zvyčajne veľmi kritické k americkému štýlu vedenia vojny proti terorizmu, sami podľa včera zverejnenej ...

FOTO


ŠTRASBURG, BRUSEL - Európske krajiny, zvyčajne veľmi kritické k americkému štýlu vedenia vojny proti terorizmu, sami podľa včera zverejnenej správy Rady Európy napomáhali či prihliadali takzvanému "vyvážaniu mučenia" americkou spravodajskou službou CIA.

Švajčiarsky senátor Dick Marty, ktorého Rada Európy poverila vyšetrením európskeho podielu, je presvedčený, že CIA tajne prepravovala cez Európu väzňov podozrivých z terorizmu. V niektorých krajinách ich protiprávne zadržiavala v špeciálnych väzniciach, na čo sa vlády podľa jeho zistenia nečinne prizerali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovateľ však včera v Štrasburgu nepredložil skutočne nové a nevyvrátiteľné dôkazy, ktoré by jeho tvrdenie o amerických aktivitách a európskej pomoci podporili.

"Týka sa to celého kontinentu. Je veľmi nepravdepodobné, že by si toho európske vlády, alebo aspoň ich spravodajské služby neboli vedomé. Niektoré krajiny aktívne spolupracovali, ďalšie to tolerovali a zvyšní sa pozerali na druhú stranu," povedal Marty s tým, že "namočení" sú všetci, a tak nie je nutné konkrétne krajiny menovať.

Podľa senátora sa odovzdávanie ľudí podozrivých z terorizmu do krajín, kde môžu byť mučení, "v posledných rokoch týkalo viac než stovky osôb".

Martyho vyšetrovanie predovšetkým odhalilo nechuť či laxnosť európskych krajín pomôcť hĺbkovému skúmaniu obvinení. Nikto z európskych politikov nevolá po odhalení spletitej mozaiky aktivít tajných služieb. Martymu tak stále chýba veľa kľúčových údajov, ktoré mu môžu poskytnúť len vlády či ich tajné služby. Väčšina krajín dosiaľ neodpovedala na žiadosť poskytnúť informácie o možných tajných väzniciach. Organizácia pre bezpečnosť leteckej prevádzky Eurocontrol prehľady o uskutočnených letoch dodala až tento pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Európska komisia preto včera dôrazne vyzvala členské krajiny Európskej únie na plnú spoluprácu s Radou Európy pri ďalšom vyšetrovaní. "Treba dodať potrebné informácie čo najskôr, aby mohlo vyšetrovanie pokročiť," povedal podpredseda Európskej komisie Franco Frattini.

Komisia však zatiaľ nevyvodzuje zo správy závery. Frattini už predtým pohrozil tým krajinám, ktoré poskytli CIA svoje krytie, že by mohli byť zbavené hlasovacieho práva v únii, pretože by tak porušili podmienky členstva.

Prvé informácie o nelegálnych aktivitách CIA v Európe zverejnil vlani v novembri denník The Washington Post. Neskôr organizácia Human Rights Watch správy potvrdila a označila Rumunsko a Poľsko za pravdepodobné miesta, kde sa tajné americké väznice nachádzali.

SkryťVypnúť reklamu

Rumunská a poľská vláda to však odmietli. Washington dosiaľ nepotvrdil, ale ani nevyvrátil obvinenie, že CIA mala v Európe tajné väznice.

Dick Marty vystúpil so svojou správou v Štrasburgu. Tento Boeing 737 odlietajúci z letiska v Mallorke patrí medzi lietadlá, ktoré mohli prevážať podozrivých z terorizmu. FOTO - SITA/AP


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 011
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 025
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 123
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 925
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 604
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu