britských diplomatov v nej obvinili zo špionáže a financovania ruských neziskových organizácií.
Poslancom podrobnosti operácie vysvetlili včera na neverejnom zasadaní dôstojníci FSB a dnes chcú členovia zákonodarného zboru vypracovať ostré vyhlásenie odsudzujúce pôsobenie britskej tajnej služby MI-6 v Rusku. Vodca liberálnych demokratov Vladimir Žirinovskij navrhol, aby Briti zaplatili kompenzáciu 100 miliónov libier. Ostatní poslanci chcú sprísniť kontrolu kontaktov neziskových organizácií s cudzincami. Londýn sa zatiaľ pripravuje na odpoveď, ktorou podľa ruských diplomatov môže byť vyhostenie ruských špiónov z Veľkej Británie.
Kým politici väčšinou oslavujú úspech ruskej FSB, nezávislé médiá upozorňujú na mnoho nezrovnalostí v prípade. Agentúra "Newsru" nazvala akciu "špiónskym prepadákom." Ale predseda ruskej Dumy Boris Gryzlov má opačný názor - vyhlásil, že nejde ani tak o špionáž, ale predovšetkým o to, že zahraničná rozviedka financovala ruské neziskové organizácie.
Ruskí novinári špecializujúci sa na tajné služby zdôrazňujú, že kým mená podozrivých zo špionáže Britov boli zverejnené, meno ruského občana, ktorý sa údajne k spolupráci s MI-6 priznal, je tajné. Má ísť o pracovníka akéhosi projektového inštitútu, z čoho vyplýva, že špionáž mala priemyselný charakter. Existujú však pochybnosti, či takýto zadržaný vôbec existuje. Dutý, elektronikou vypchatý kameň na moskovskej ulici, pomocou ktorého mali Briti komunikovať so svojimi ruskými spolupracovníkmi, tiež pôsobí na niektorých špecialistov nedôveryhodne.
Michail Okunev, generálny riaditeľ firmy "ABM SYSTEMS," ktorá obchoduje so špeciálnou policajnou technikou, vyvrátil tvrdenie FSB, že ide o unikátny vynález použitý prvýkrát v histórii špionáže. Podľa Okuneva takúto elektroniku kúpite v každom obchode s počítačmi, rovnako ako dutý kameň, ktorý ponúkajú na trhoch ako schránku pre kľúče od domu.
Najčudnejšie však je, že FSB dovolila zahraničným agentom kameň odniesť a len čírou náhodou až potom objavila ďalší, ktorý slúži síce ako dôkaz, ale nemôže ním byť, pretože nikde nie je zaznamenané, že sa okolo neho prechádzali britskí diplomati s vreckovým počítačom v ruke.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME