Bratislava 26. januára (TASR) - Od úmrtia jedného z najväčších slovenských básnikov Miroslava Válka uplynie 27. januára už 15 rokov. Narodil sa 17. júla 1927 v Trnave.
Patril k umelcom slova, ktorých bohatosť významov vedel skĺbiť s vlastným videním sveta. Ľúbostnú lyriku prijímanú bezvýhradne aj po desiatkach rokoch dopĺňalo kritické slovo komunistu o stave spoločnosti a sarkastické o duši človeka 20. storočia. Poznal ju na začiatku svojej životnej púte predovšetkým ako editor literárnych časopisov a kultúrnych novín, pričom zlomovým bol pre súdobú slovenskú poéziu časopis Mladá tvorba.
Válek debutoval ako 32-ročný básnickou zbierkou Dotyky v roku 1959. Po nich nasledovali v krátkom slede zbierka Príťažlivosť a cyklická skladba Robinson, zbierka Nepokoj a Milovanie v husej koži. Obsahovo inak vyznieva básnická skladba Slovo, ktorej kontroverzné prijatie vyplývalo z kritiky i lásky ku komunistickej ideológii, podanú autorovým osobným presvedčením o možnostiach a nutnosti zmien na prospech človeka a jeho sociálneho statusu. Zbierkou Z vody sa v roku 1977 vrátil k svojej expresívnej ľúbostnej lyrike, popritom sa venoval aj veršom pre deti a prekladom, napríklad diel Voznesenského, Verlaina a Rilkeho.
Neodmysliteľnou súčasťou životnej cesty Miroslava Válka bola jeho politická činnosť. Bol slovenským ministrom kultúry v období normalizácie i členom najvyšších orgánov komunistickej strany. Na svoje odklínanie ešte čaká historická pamäť kultúrnej obce, ktorej tvorbu bránil pred hrubými mocenskými zásahmi i spoločnosti, ktorej nádeje nevládal či nemohol splniť.
Zomrel 27. januára 1991 v Bratislave.