Bratislava 2. marca (TASR) - Predĺženie výmenného stredoeurópskeho programu pre univerzitné štúdium CEEPUS do roku 2009 je výsledkom stretnutia spoločného výboru ministrov rovnomenného programu.
Účastníci dnešnej konferencie, ktorá sa konala v hoteli Fórum v Bratislave, sa súčasne zhodli aj na potrebe zvýšiť počet mesiacov, počas ktorých sa realizuje výmenný program. I napriek tomu, že z pôvodných 800 štipendijných mesiacov v školskom roku 1995/1996 ich počet vzrástol na súčasných 3900, je podľa ministra školstva SR Milana Ftáčnika tento stav nedostačujúci. Priemerný študijný pobyt trvá iba jedenapol mesiaca, pričom by sme chceli dosiahnuť, aby to bol jeden semester, uviedol Ftáčnik na dnešnom stretnutí s novinármi.
Slovensko v budúcom školskom roku zvýši počet štipendijných mesiacov na výmeny študentov a vysokoškolských učiteľov z tohtoročných 300 na 320. Rovnako sa bude snažiť zvýšiť objem finančných prostriedkov, vyčlenených na program CEEPUS, ktorý je zatiaľ 2,8 milióna Sk. Potreba intenzifikovať program v súvislosti so zabezpečením kvalitných podmienok pre účastníkov výmenných študijných pobytov vyplynula z rozdielnej výšky štipendia v jednotlivých účastníckych krajinách, uviedol Ftáčnik. Nízke pobytové štipendiá sú podľa neho dôvodom malého záujmu zahraničných študentov o študijný pobyt na Slovenku.
Za úspešný považuje tento rok generálna tajomníčka kancelárie programu CEEPUS Elisabeth Sorantin. Spokojnosť so Slovenskom ako hostiteľskou krajinou programu v tomto roku vyjadril štátny tajomník chorvátskeho ministerstva vedy a techniky Davor Butkovič. Slovensko je podľa neho v procese integrácie do Európskej únie, ako aj v oblasti vzdelávania, vzorom pre Chorvátsko, kde bola realizácia mnohých aktivít a programov pozastavená z dôvodu vojnových konfliktov.
Cenu ministrov CEEPUS pre najlepšiu univerzitnú sieť udelia o rok v chorvátskom Záhrebe, kde sa uskutoční v poradí deviate stretnutie spoločného výboru ministrov. Neoficiálnym víťazom skúšobného ročníka súťaže sa stala sieť umeleckých VŠ, ktorej súčasťou bola aj Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.
Vysoká škola sa do programu CEEPUS môže zapojiť na základe kvalitného projektu, ktorý posudzuje medzinárodná komisia. V tomto školskom roku vybrala 62 univerzitných sietí z pôvodných 100 návrhov. Slovensko bolo partnerom 60-krát. Program sa realizuje v troch medzinárodných jazykoch - angličtine, francúzštine a nemčine. Uchádzačom štipendia môže byť študent, ktorý má menej ako 35 rokov a ukončené dva semestre štúdia alebo učiteľ pôsobiaci na VŠ, ktorá je zapojená do siete.
*ms ir