Podľa ochranára Štefana Szabóa vyhľadávané rekreačné stredisko je od ložiska vzdialené ani nie tri kilometre. FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR |
KOŠICE - Kanadská banská spoločnosť Tournigan Gold Corporation, stopercentný vlastník firmy Kremnica Gold, chce ťažiť na Slovensku okrem zlata aj urán. Záujem má o ložisko uránovej rudy v Jahodnej pri Košiciach. Koncom minulého roku tam Kanaďania urobili tri pokusné vrty. Analýza vzoriek potvrdila okrem vysokej koncentrácie uránu aj prítomnosť molybdénu.
Ložisko zmapovali pred dvadsiatimi rokmi pracovníci štátneho podniku Uránový prieskum. Zásoby rudy, z ktorej sa vyrába základná surovina pre atómové elektrárne, vyčíslili na približne 2,3 milióna tony. Ložisko má podľa prepočtov pri minuloročných cenách uránu na svetových trhoch hodnotu približne 7 miliárd korún.
Podľa konateľa spoločnosti Kremnica Gold Borisa Bartalského zásoby uránovej a molybdénovej rudy sú podstatne nižšie, ako sa predpokladalo. "Posledné prepočty ukazujú, že v ložisku môže byť približne polovica z uvádzaného množstva, teda asi 1,3 milióna tony."
Bartalský tiež nesúhlasí s vyčíslenou hodnotou ložiska. "Nachádza sa v hĺbke od 250 do 750 metrov pod povrchom. Náklady na ťažbu môžu byť vyššie ako hodnota samotnej rudy, ktorú vyčíslil niekto od stola."
Úrad je zatiaľ za
Kremnica Gold už podala žiadosť o vyjadrenie k návrhu na určenie dobývacieho priestoru. Je to jedna z podmienok, aby záujemca dostal súhlas na otvorenie ťažby. Obvodný banský úrad pritom už v roku 1997 vydal rozhodnutie o určení chráneného ložiskového územia. "Aby spoločnosť mohla začať ťažiť, potrebuje ešte rozhodnutie o určení dobývacieho priestoru. Keď splní tieto dve podmienky, stačí, aby dostala súhlas na "prenájom" ložiska," vysvetlil právnik Jozef Šuchta. Dodal, že podľa banského zákona môže banský úrad určiť dobývací priestor len na základe kladného stanoviska orgánu ochrany prírody a príslušného stavebného úradu.
Krajský úrad životného prostredia v Košiciach už vydal k návrhu spoločnosti Kremnica Gold na určenie dobývacieho priestoru kladné stanovisko. "Ešte to ale neznamená, že sa tam začne ťažiť," povedal vedúci odboru ochrany prírody a krajiny Milan Murín. Celý proces podľa jeho slov môže trvať desiatky rokov.
Úrad nedisponuje informáciami, či sa ložisko nachádza na území európskeho významu Natura 2000, na ktoré sa vzťahujú prísne pravidlá ochrany prírody: "Nemáme podrobné mapy. Nevieme, ktorý stupeň ochrany tam platí. Ale keď sa zistí, že dobývací priestor zasahuje do tohto územia, o tú časť ho zmenšíme," tvrdí Murín. Vyjadrenie úradu je podľa neho len predbežné a môže sa zmeniť.
Ochranári sú proti
Štefan Szabó z občianskeho združenia Sosna úrad životného prostredia kritizuje. Ťažba uránu v danej oblasti by bola v rozpore s princípmi ochrany prírody a jej dopad na životné prostredie by bol katastrofálny, myslí si. "Nerozumiem, ako mohol vedúci odboru ochrany prírody a krajiny s návrhom Kremnica Gold súhlasiť, keď tvrdí, že nemá presné informácie, či ložisko zasahuje do územia európskeho významu alebo nie. O to opatrnejšie by mal rozhodovať," povedal.
Plánovaný ťažobný priestor leží asi 250 metrov nad hlavnou cestou z Košíc do Spišskej Novej Vsi pri medzinárodnej turistickej magistrále. "Podľa nášho názoru ložisko zasahuje do územia európskeho významu Natura 2000. Lokalita, na ktorej sa nachádza, je súčasťou navrhovaného chráneného vtáčieho územia Volovské vrchy, " tvrdí Szabó
Ďalším dôvodom odporu ochranárov je skutočnosť, že v oblasti sú významné zdroje kvalitnej pitnej vody.