Tenista Karol Beck prežíva najhoršie obdobie svojej kariéry. Pred dvoma týždňami vypovedal pred antidopingovou komisiou ITF v Londýne, ako sa dostal doping do jeho tela, a teraz čaká doma na ortieľ. FOTO - SITA
Rýchlosť je pre hráčov na kurte veľmi dôležitá, ale Medzinárodná tenisová federácia (ITF) sa nikdy neponáhľala s vybavovaním dopingových prípadov.
V decembri minulého roka potrestala Argentínčana Mariana Puertu a až na začiatku tohto roka rozhodla o treste pre Bulharku Sesil Karatančevovú, ktorí neprešli dopingovým testom ešte na májovom grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.
Teraz riešia v Londýne problém slovenského tenistu Karola Becka. Kontrolovali ho po semifinálovom zápase Davisovho pohára s Argentínou v Bratislave (23. - 25. septembra 2005) a odvtedy s prípadom nie a nie pohnúť. Dlhý čas neistoty vytvára priestor na rôzne dohady. Narastá aj nervozita Karola Becka, ktorý sa do konečného verdiktu uzavrel pred okolím.
Tenista klamal
Viac svetla do kauzy prinieslo utorňajšie vyhlásenie generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku.
Priznal, že Beck pred decembrovým finále Davisovho pohára s Chorvátskom v Bratislave informoval slovenský tím o svojom pozitívnom teste. Keď však informácie z nášho tábora presiakli von a Beck musel na tlačových besedách čeliť otázkam, či vie o pozitívnom teste, stále zapieral, že o ničom nevie. Klamal.
Podľa zaužívaných pravidiel pri dopingových prípadoch len testovaný hráč a funkcionári vo vedení ITF dostali správu od Svetovej antidopingovej agentúry WADA, a tak sa ostatní hráči slovenského tímu počas finálového zápasu k prípadu nevyjadrovali.
Beck nemal zastavenú činnosť, dostal sa do nominácie Slovenska na finále. Po krátkom divadielku pri žrebovaní, však nakoniec zostal sedieť na lavičke, a tým len zosilnelo podozrenie o dopingu našej dvojky. Verejnosť mali upokojiť reči o zranenom kolene.
Ulihrach aj Rusedski sa pred tribunálom očistili
Beck oslabil slovenský tím v historickom finále, ktovie, či táto generácia hráčov bude mať ešte takúto šancu. Dominik Hrbatý vybojoval dva body, tretí sa zdal byť najreálnejší vo štvorhre, kde dvojica Beck - Mertiňák v Davisovom pohári v sezóne 2005 ani raz neprehrala.
Aj po finále Beck svojimi vyjadreniami zavádzal a po slávnostnom vyhlásení ankety Tenista roka pred Vianocami dokonca vyhlásil, že sa nič nedeje a chystá sa na prvý grandslamový turnaj roka Australian Open. V tom čase už musel vedieť, že v januári ho čaká vypočúvanie pred antidopingovou komisiou ITF v Londýne.
V minulosti sa v tenise už stali prípady, že aj pozitívne testovaní hráči mali na vypočúvaní dostatočné argumenty a tribunál ich vyhlásil za nevinných.
Čecha Bohdana Ulihracha zbavili v januári 2003 obvinenia z užitia nandrolónu, ktorý mu zistili na turnaji v Moskve tri mesiace predtým. O rok neskoršie očistili aj britského hráča Grega Rusedského, hoci pri kontrole na turnaji v Indianapolise v lete 2003 mu taktiež namerali zvýšenú hodnotu nandrolónu. Antidopingová komisia uznala argumenty hráčov, že zakázaná látka v ich tele pochádzala z výživových tabletiek, ktoré na turnajoch rozdávali oficiálni fyzioterapeuti ATP.
Aj náš daviscupový reprezentant Karol Kučera sa priznal, že pilulky bral, avšak v tom čase nebol testovaný.
Ruská tenistka Svetlana Kuznecovová sa po pozitívnom teste na efedrín na exhibičnom turnaji v belgickom Charleroi v decembri 2004 ubránila tvrdením, že tvrdením, že ho brala v mimosezónnom období vo forme liečebného prípravku.
Svetová tenisová federácia pristúpila v roku 2003 na dohodu so Svetovou antidopingovou agentúrou, ale šéf WADA Dick Pound si o tenisových normách myslí, že sú "nedokonalé až zbabrané". Nedávno skritizoval aj hokejistov NHL, keď vyhlásil, že tretina z nich užíva nedovolené prípravky a vzápätí mu nahral prípad pozitívne testovaného obrancu Columbusu Bryana Berarda, ktorý aj po zistení požitia steroidov hrá v NHL pokojne ďalej.
Stane sa zázrak?
Karol Beck sa v Londýne obhajoval pred dvoma týždňami a dúfal, že sa očistí, tak ako predtým Ulihrach či Rusedski. O zložitosti prípadu svedčí fakt, že vypočúvanie trvalo päť hodín. To je však jediná informácia, ktorá je z tribunálu známa.
Menej optimistická je správa, že pri teste mu údajne zistili zakázanú látku clenbuterol, ktorá má anabolické účinky. Napomáha rastu svalov, rýchlejšej regenerácii organizmu, v liekoch ju pre lepšie dýchanie používajú astmatici. O Beckovi nie je známe, že by bol astmatikom.
Argentínčan Puerta dostal v roku 2003 po pozitívnom teste na clenbuterol 9-mesačný trest.
Karol Beck prežíva najťažšie obdobie svojej kariéry, dostal sa do riadnej šlamastiky. Dá sa povedať, že daviscupový tím Slovenska už bol potrestaný, keď ho stratil v rozhodujúcom zápase o "šalátovú misu". Dvadsaťtriročný tenista čaká teraz doma vo Zvolene na svoj ortieľ. Vyzerá to, že už len zázrak by ho mohol očistiť.
Fakty o kauze Beck
24. septembra 2005
Beck po triumfe v úvodnej dvojhre nad Coriom prispel vo štvorhre s Mertiňákom k druhému bodu Slovenska v semifinálovom súboji Davisovho pohára s Argentínou, v ktorom sme v Bratislave napokon vyhrali 4:1. Zároveň na požiadanie švajčiarskeho komisára z firmy IDTM sa podrobil dopingovej kontrole.
25. októbra 2005
Beck ako finalista spred roka skrečoval zápas s Rusom Južným v 1. kole turnaja ATP v Sankt Peterburgu za stavu 3:6, 1:4. "Natiahol som si kolenný väz, obnovilo sa mi zranenie, ku ktorému som prišiel pri hokeji," povedal v rozhovore pre denník 24 hodín. "Zranenie nie je až také vážne a času do Davis Cupu je ešte dosť."
12. novembra 2005
Tenista Beck popiera fámy o dopingu, informuje v titulku Pravda. "O ničom neviem, to je všetko. Viac k tomu nemám čo dodať," reaguje Beck na špekulácie, že ho "mali údajne testovať na zakázanú látku THC, ktorá sa nachádza v marihuane". Denník cituje aj jeho otca: "Neviem, čo mám na to povedať. Zatiaľ to popieram."
14. novembra 2005
"V živote som nič zakázané neskúsil. Mám čisté svedomie," prízvukuje Beck v Novom Čase.
23. novembra 2005
O fámach, že mal pozitívny test, v rozhovore pre SME vyhlásil: "Sú to hlúposti."
29. novembra 2005
Tlačová beseda so slovenským tímom pred finále DC mala dve časti - prvá bola bez Becka. "Nevedel som o nej. Aj preto som odcestoval k rodičom do Zvolena," vysvetlil. "Verím, že do piatkového prvého dňa budem fit a pripravený. Chcem hrať."
1. decembra 2005
Nehrajúci kapitán slovenského tímu Miloš Mečíř pred finále Davisc Cupu s Chorvátskom oznamuje, že s Hrbatým do dvojhier nasadzuje Becka - na základe žrebu práve jeho súboj s Ljubičičom otvorí finále. "Od roku 2004 vždy, keď som nastúpil na prvý zápas v Davisom pohári, náš tím vyhral. Verím, že to bude platiť aj vo finále," povedal Beck a dodal, že si na Ljubičiča trúfa. Na otázku, či mal pozitívny dopingový nález, odvetil: "Nie."
2. decembra 2005
Namiesto Becka v úvodnej dvojhre napokon nastúpil Karol Kučera. Beckovi sa podľa oficiálneho vysvetlenia na dopoludňajšom tréningu obnovilo zranenie kolena. Neobjavil sa ani v sobotňajšej štvorhre - s Mertiňákom hral namiesto neho Hrbatý.
4. decembra 2005
Beck si po prehre s Chorvátskom spolu s ostatnými z tímu prevzal ocenenie pre zdolaného finalistu DC.
21. decembra 2005
Antidopingový výbor SR informoval, že v roku 2005 sú zatiaľ potvrdené tri dopingové prípady slovenských športovcov. Ešte najmenej dva ďalšie sú nedoriešené, skonštatoval generálny sekretár výboru Miroslav Motyčík a dodal: "Jeden z nich je tenisový."
1. januára 2006
Beck nefiguroval v návrhu vlády na udelenie štátnych vyznamenaní kapitánovi a členom tenisovej reprezentácie - prezident Ivan Gašparovič však neudelil vyznamenania nikomu s odôvodnením, že športovcom sa udeľuje iný typ metálov.
11. januára 2006
"Všetko sa ukáže do mesiaca po pohovore, na ktorý Beck príde pred trojčlennú komisiu," povedal pre SME šéf tenisovej federácie Francesco Ricci-Bitti.
28. januára 2006
Český denník Blesk priniesol informáciu, že Karol Beck neuspel na vypočutí pred antidopingovým tribunálom ITF v Londýne a za pozitívny doping po daviscupovom semifinále proti Argentíne ho čaká dvojročný trest.
31. januára 2006
Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška priznal, že Beck mal pozitívny test a po vypočutí čaká na verdikt svetovej federácie.
(mo)
Najznámejšie dopingové prípady v tenise
Španiel Ignatio Truyol bol v januári 1997 prvým tenistom, ktorého ITF potrestala za užitie dopingu. Zistili mu zakázanú látku Class I, ktorá obsahuje aj steroidy, dostal ročný dištanc.
V máji 1997 otriasol tenisovým svetom prípad bývalej svetovej jednotky Matsa Wilandera zo Švédska a Čecha Karla Nováčka, za užitie kokaínu nesmeli hrať tri mesiace.
Ďalší český tenista Petr Korda dostal v septembri 1999 ročný trest, keď ho rok predtým pozitívne testovali na nandrolón. Kordova kariéra sa tým skončila.
Ako prvý z argentínskych hriešnikov sa na zoznam dostal v apríli 2001 Juan Ignatio Chela, steroid metyltestosterón mu vystavil stop na tri mesiace. V decembri v tom istom roku dostal 7-mesačný trest jeho krajan Guillermo Coria (nandrolón). O dva roky prichytili dopingoví komisári Mariana Puertu s clenbuterolom v tele, do turnajového kolotoča sa vrátil po 9 mesiacoch. Vlani v auguste sa prevalil prípad Guillerma Caňasa, pre zakázané diuretiká si nezahrá v turnajoch dva roky. Na vlaňajšom parížskom Roland Garros sa Puerta dostal senzačne až do finále, ale kontrola mu odhalila užitie nedovoleného podporného prostriedku etilefrínu. A keďže v Puertovom prípade išlo už o druhú pozitívnu vzorku, ITF mu naparila exemplárny 8-ročný trest.
Ako prvý zo slovenských tenistov pykal za doping Dávid Sebök, ktorý sa v tom čase pohyboval okolo 1000. miesta svetového rebríčka. Na turnaji v Miláne vo februári 2004 mal pozitívny dopingový nález až na štyri zakázané substancie - anabolické steroidy stanozolol a nandrolón, stimulant efedrín a substanciu s anabolickými látkami clenbuterol. Sebök užitie dopingu priznal, od vedenia ATP dostal dvojročný trest.
Až na začiatku tohto roku vyšlo najavo, že na Roland Garros '05 mala pozitívny test aj 16-ročná štvrťfinalistka Sesil Karatančevová. Mladá Bulharka na decembrovom vypočúvaní pred tribunálom v Londýne svojimi argumentmi, že v tom čase bola tehotná, čo spôsobilo zvýšenú hladinu nandrolónu, nepresvedčila. Dostala dva roky.
A čo čaká Becka? (on)
Zatiaľ najtvrdší trest v tenise za doping dostal Argentínčan Mariano Puerta - 8 rokov. FOTO - SITA/AP